'Yaş kupa (hacamat) tedavisinin' yorgunluk ve depresyon üzerine etkisi
The effects of 'Wet cupping (hijama) treatment' on fatigue and depression
  1. Tez No: 735267
  2. Yazar: HAKAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yorgunluk ve depresyon bireylerin günlük yaşam aktivitelerini ve kalitelerini olumsuz yönde etkileyen, toplumda ve birinci basamak hekimlerine başvuruda sık görülen şikâyetlerdendir. Yaş kupa (Hacamat) tedavisi birçok hastalıkla iyileştirici etkisi bilinen tamamlayıcı tedaviler arasında bulunmaktadır. Bu çalışma, yaş kupa tedavisinin, yorgunluk ve depresyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya 15.09.2021-15.03.2022 tarihlerinde SDÜ GETAT Polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran ve çalışma dâhil edilme kriterlerini karşılayan 105 kişi dâhil edildi. Veriler yüz yüze ve online olarak toplandı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, FACIT Yorgunluk Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Burns Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) paket programı kullanılarak uygun testlerle değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması: 39,2±9,8, %56,2'si (n=59) kadın, %43,8'i (n=46) erkek, %84,8'i (n=89) evli, %15,2'si (n=16) bekardı. Bireylerin %30,5'i (n=32) lisans altı,%69,5'i (n=73) lisansüstü eğitim seviyesine sahipken, %63,8'i (n=67) çalışıyor, %36,2'si (n=38) çalışmıyordu.
Özet (Çeviri)
Fatigue and depression are common complaints in the community and in primary care physicians, which negatively affect the daily life activities and quality of individuals. Wet cupping (Hijama) therapy is among the complementary treatments with known curative effects for many diseases. This study was conducted to determine the effect of wet cupping therapy on fatigue and depression. This descriptive study included 105 people who applied to the SDU GETAT Polyclinic between 15.09.2021 and 15.03.2022 for any reason and met the inclusion criteria of the study. Data were collected face-to-face and online. Personal Information Form prepared by the researcher, FACIT Fatigue Scale, Fatigue Severity Scale and Burns Depression Scale were used as data collection tools. The data were evaluated with appropriate tests using the SPSS 26.0 (Statistical Program for Social Sciences) package program. Average age of the participants: 39,2±9,8, 56,2% (n=59) female, 43,8% (n=46) male, 84,8% (n=89) married, 15,2% (n=16) were single. While 30,5% (n=32) of the individuals have undergraduate education, 69,5% (n=73) have graduate education level, 63,8% (n=67) are working, 36,2% are (n=38) was not working.