Fagotun yapısı ve çalışma teknikleri üzerine bir inceleme
A research about the making and the playing of the bassoon
- Tez No: 73529
- Danışmanlar: PROF. EROL GÖMİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Fagot'un yapısal özellikleri, oluşumundan günümüze kadar olan gelişimi anlatılmış ve özellikle yeni başlayanlar için çalma teknikleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. I. Bölümde Fagotun tanımı ve yapısal özellikleri hakkında bilgi verilmiş, Fagotun tarihçesi anlatılmıştır. II. Bölümde esas konu olan yeni başlayanlar için çalma teknikleri, duruş pozisyonu ve enstrümanın tutuluşu, dudak pozisyonu, nefes teknikleri, ton kalitesi, müzikalite incelemesi yapılmış ve detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the structural characteristics and development of bassoon are studied and particularly it has been animed to give important information about playing techniques. In the first part, the definition of bassoon has been given and structural characteristics have been introduced. Also the fagott family and its history have been indicated. In the second part, the playing techniques, the position of the instrument and mouth, quality of tone, breathing techniques for the beginners of bassoon have been introduced, the musicality analysis has been made and detailed information has been submitted.