Les Categories mentales dans les contes de Voltaire
Voltaire'in hikayelerindeki özgürlük eşitlik gibi kavramların incelenmesi
  1. Tez No: 73530
  2. Yazar: MELEK ALPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Fransız“Aydınlanma Çağı”nın düşünce tarihi içinde özel bir yeri vardır. 18. yüzyıl'da, düşünürler, yazarlar, eğitimciler ve bilim adamları, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve hoşgörü ile ilgili görüşlerini her fırsatta açıklamışlardır. Bu yazarlardan en önemlisi Voltaire'dir. Sosyoloji tarihine baktığımızda, insanların temel sorunlarına verilen üç çeşit cevap olduğunu görüyoruz, bunlar: sanat, felsefe ve aksiyondur. Voltaire'e gelince, o, insanların sorunlarına cevap ararken, bu üç yolu kullanmıştır. Biz Voltaire'in daha çok hikayelerinde felsefe yolu ile verdiği cevaplar üzerinde duracağız. 18. yüzyıl'da, büyük keşifler sonucu büyük imparatorlukların kuruluşu toplumu kökünden değiştirmiştir. Burjuva sınıfının öncülüğünde gerçekleştirilen sanayileşme, kapitalizm ve kapitalizmin“olmazsa olmaz”koşulu piyasa ekonomisini getirmiş ve böylelikle özgürlük, eşitlik gibi konular gündeme gelmiştir. Voltaire bu düşüncelerin bir kısmını benimsemesine rağmen bir kısmının ise karşısmdadır. Biz 18. yüzyılı ekonomik ve sosyal olaylarıyla inceleyerek, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve hoşgörü gibi kavramlarının doğuşunu araştırdık ve bu kavramları Voltaire'in hikayelerinde aradık.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The French 'Enlightenment Age' has a special place in history of tought. In the XVIII th century, writers, thinkers, educators and scientists always explained their opinions on equality, fraternity, freedom and tolerance, which are known as to be the basic human rigths. Voltaire was very important one of these writers. / When we look to history of sociology, there are three concept to answer basic problems of people. These are art, philosopy and action. Also Voltaire used these three concept for solution the problems of people. We'll mostly go in to the philosophic answers- solutions in the stories of Voltaire. In the XVIII th century; result of discoveries, the establisment of great empire were wholly changed the society, with the leadership of bourqeoisie, industrialization; with the industrialization, capitalism came to life. Rules of capitalism, especially“if impossible that's impossible”rule brought market economy. With this way; freedom and equality concepts came to up. Voltaire, in spite of accept some of these idea, against some of them. We searched the birth of freedom, tolerance, equality and fraternity concepts with economic and social life of XVIII th century and we looked for these concepts in Voltaire's stories.