Margaret Thatcher's economic policies and privatisation
Margaret Thatcher'in ekonomi politikaları ve özelleştirme
  1. Tez No: 73531
  2. Yazar: İLKNUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET 1978 ekonomik krizinin savaş sonrası uzlaşma dönemi ekonomi politikasına son verdiği bir gerçektir. Enflasyonun ve yüksek seviyedeki işsizliğin düşürülememesi Keynesian teorisinin yetersiz olduğunu göstermiştir. Bundan dolayı, Margaret Thatcher iktidara geldiğinde bir başka ekonomik model olan para politikasını denemiştir. Para politikası 1970'lerin başlarında denenmiş fakat Keynesian teorisi gibi bırakılmıştır. Önemle dikkat edilmesi gereken, para politikasının para miktarının sıkı kontroluna bağlı olmasıdır. Bir kere fiat stabilitesi yatırımla sağlandığında ekonomik büyümenin geri geleceği prensibi üzerine kurulmuştur. Yine de Bayan Thatcher sadece para politikasına bağlı kalmamıştır. Kişisel girişimleri arttırabilmek için, hükümet gelir vergisi ve devlet aktivitesini azaltmıştır. Yine de, indirim hemen hemen herşeye ilave edilen katma değer vergisi ile devlete geri ödenmiştir. Bayan Thatcher daha evvel hiçbir hükümetin yapmadığı bir kararlılıkla para politikasını takip etti. Bunun işsizlik üzerinde beklenmeyen sonuçlan oldu. Böylece, işsizlikteki yükselme, sosyal güvenlik ödemelerindeki artıştan dolayı hükümeti yeni politikalara yöneltti. İşçi pazarını ve işsizlik koşullarını yeniden yapılandırmak için hükümet tam gün çalışmayı bıraktı. Bunu takiben, welfare demokrasisinin bazı kurumlan özelliştirildi. Konsey evleri kİracılanna satıldı. Her ne kadar özelleştirme genellikle hisselerin en az yüzdem 50 sinin özel hisse sahiplerine satılması anlamına gelsede, bunun altında yatan fikir pazar payının rolünü yükselterek, endüstriyel performansı arttırmaktır. Herşeye rağmen, Margaret Thatcher'ın özelleştirme politikası onu 20 asır liderleri rasında eşsiz yapmıştır. Vergi ödeyenlerin parası ile alman ve ödenen büyük devlet teşekülleri yatırımcılara satılmıştır. Böylece toplumculuk dalgası geri çekilmiştir. Margaret Thatcher'ın kanun ve düzene büyük önem verdiği tartışma götürmez. Britanya'da kanun ve düzen genel endişe konusu haline gelmişti. Bundan dolayı, 1979 seçimlerinde Margaret Thatcher kanun ve düzeni temel seçim konularından biri olarak kullanmıştır. Kanun ve düzenle ilgili olarak iki konu dikkat çekicidir. Bayan Thatcher önce suç ve cezayı ilgilendiren polis, mahkeme ve hapishane alanları üzerinde çalışmıştır. İkinci dikkat çeken nokta ise çok daha geniş bir alandır. Bu inanç ve davranışları kontrol altına alma disiplindir. Yine de şiddet heryerde sürmeğe devam etmiştir. Yüksek işsizlik, umutsuzluk ve amaçsızlık ve Thatcher hükümetinin radikal politikaları ülke gençleri arasında şiddeti arttırmıştır.Margaret Thatcher ayrıldığında, ekonomideki iyileşmeğe rağmen, başkaldırılar hala devam etmekte idi. Thacherism, 1960'lann ve 1970'lerin politik başarısızlıklarından yükselmiş, devletin kân olmayan, sadece zarar veren politik işlere girmesini durdurmayı hedeflemiştir. Thatchertn özelleştirme programı devleti küçülterek Biritanya'daki gerilemeyi tersine çevirmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It is a fact that the economic crisis of 1978 finally broke the continuity in the economic policies of the post-war era. The advent of inflation together with high levels of unemployment demonstrated that existing Keynesian theory was inadequate. Therefore, on coming to power Margaret Thatcher tried another economic model, monetarism. Monetarism was tried in the early 1970s but it was abandoned like the Keynesian theory. It is important to note that monetarist theory depended on the strict control of the money supply. It is based on the principle that once price stability is regained the economic growth will return. However Mrs Thatcher did not only rely on the monetarist theory. In order to increase personal incentives, government reduced direct taxation and reduced the scope of state activity. However the reduction was paid back to the government by an increase in the value added tax which is added on nearly all goods. Mrs Thatcher pursued the monetary policy with a great determination which no previous government had done. This had unexpected consequences on unemployment. Therefore, the rise in unemployment forced the government for new policies because of the rising cost of social security pays. In order to restructure the Labour markets and unemployment conditions government abandoned full employment.On what follows, some of the institutions of Welfare Democracy were privatised. Council houses were sold to tenants. Although privatisation generally means the sale of at least 50 per cent of the shares to private shareholders, the underlying idea is to improve industry performance by increasing the role of market forces. Nevertheless, Margaret Thatcher's privatisation policy made her unique among the 20th century leaders. Great national assets, bought and paid by tax payers' money were sold to investors. Thus, the tide of collectivism was rolled back. There is no doubt that Margaret Thatcher gave great importance to law and order. In Britain law and order had become a deep popular worry. Therefore, Margaret Thatcher used law and order as one of the key election issues in 1979 elections. Two points are noteworthy about law and order. Mrs Thacher first worked over the policy area covering crime and justice such as police courts and prisons. The second noteworthy area was a much broader area. It is a belief and practice of discipline in attitudes. However, violence continued everywhere. High unemployment, despair and aimlessness among the country's youth and the radical policies of Thatcher government gave rise to violence. Despite the recovery in economy, when Margaret Thatcher left Britain was a country of confrontation. Thatcherism rose out of the political failures of 1960s and 1970s. It aimed to stop governments, from getting into political business which yielded no profits, only losses. Margaret Thatcher's privatization programme rolled back the state and reversed the decline in Britain.