Sosyal hizmet ve sağlık yöneticilerini etkileyen iş stres faktörleri
Job stress of social work and health care institutions managers
- Tez No: 73532
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
IV ÖZET Çalışma hayatının karmaşık yapısı yöneticiler için gittikçe büyüyen bir stres kaynağıdır. İş stresinin yıkıcı etkileri yöneticilerin sadece fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz yönde etkilemez. İş stresinin etkileri (örn; kalp rahatsızlıktan, kan basıncı, yetersiz uyum gibi) aynı zamanda aileleri de etkiler. Biriken bu tehlike kaynağı gittikçe yönetimsel yaşamın bütün niceliğini etkilemeye başlar. Bu araştırmadaki temel amaç, sosyal hizmet ve sağlık alanında görev yapan yöneticileri iş ortamında etkileyen iş stres faktörlerini incelemek ve bunların neler olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada iş stresi bağımlı değişken, yöneticilerin sosyo- demografîk ve çalışma hayatıyla ilgili özellikleri, kişilik özellikleri ve iş stres faktörleri bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada“tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırma evreni yöneticilerden oluşmaktadır. Çalışma evreni ise Ankara'da (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) S.H.Ç.E.K.ve bağlı kuruluşlarda; Sağlık Bakanlığı (S.B.) ve Sosyal Sigortalar Kurumu (S.S.K.)'na bağlı hastanelerde ve Üniversite Hastaneleri' nde çalışan yöneticilerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri 295 yöneticiden toplanmıştır. Bu araştırmada 230 yöneticiden alınan veriler değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Sonuçta bu yöneticilerin % 78. 'ne ulaşılmıştır. Bu araştırmada üç değişik veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar“Anket Formu”,“İş Stres Düzeyi Ölçeği”ve“Kişilik Özelliği Tanıma Testi”dir. Verilerin çözümü için t testi, Pearson Çarpım Momentleri Korelasyonu (r ) ve varyans analizi (F) teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The complexity of working life is increasingly a source of stress for managers. Job stress are not only destructive influences on the mental and physical health of the managers. Job stress related effects (e.g., hearth diseases, hypertension, poor adjustment and so on) also feed into the family, becoming potential sources of disturbance and thus pervading the whole quality of managerial life. It was the purpose of this study to investigate the sources of job stressors of managers which employed under social work and health institutions. In this study job stress were independent variable and dependent variables were the managers' socio- demographic and working life characteristics, personality type and job stressors. Descriptive survey was used in this study. Research population were included managers. Also sample was included manager which employed under Social Services and Child Protection Agency, Ministry of Health, Social Insurance Institution and University Hospitals in Ankara. The datas were collected from 295 managers. In this study. 230 questionnaries were found acceptable. At the last stage seventy eight percent of all managers were included. Three different questionnaires were used in this study. These were“Questionary Form”,“Level of Job Stress Inventory”and“ Test for Personality Type”. In the analysis of the data, t- test, Pearson Moments Correlation (r) and analysis of variance were used. The most important results of the study of“The Job Stress of Social Work and Health Institutions Managers' ”are as follows: Majority of the managers had high level of job stress and A type of behavior. The important variables which influenced managers in the work settings were; not acceptingthe taken wages as sufficient; dense of the activities out of organization; lack of assistant personnel; dense of job; lack of enough tools and equipment; unbalance at authorization and duties; role related duties and dense of these; the problems lived at superior relations; unimportance of the job done by others; there are no developing chance on the basis of profession; managerial applications' uncritizational positions; no appraisal of works done by one upper level; no personal support from colleagues; living misunderstandings between workers; being different opinions with management; unauthorization about deciding; to be exposed to media's negative critics; political pressure and interference and no enough time for family and social life.