Evli kadınlarda sağlık okuryazarlığının üreme sağlığını koruyucu tutumlara etkisi
The effect of health literacy on attitudes protecting reproductive HEALTH in married women
  1. Tez No: 735405
  2. Yazar: FATMA OCAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma, evli kadınlarda sağlık okuryazarlığının üreme sağlığını koruyucu tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan araştırma, web tabanlı olarak sosyal medya platformları aracılığı ile Ağustos 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında 427 evli kadın ile yürütülmüştür. Araştırmada,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOY)”ve“Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarının Belirlenmesi Ölçeği (ÜSBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, Mann-Whitney U testi, tek faktörlü varyans analizi (Anova), Hruskal Wallis H testi, pearson momentler çarpım korelasyonu analizi ve basit regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This aims to investigate the effect of health literacy on married women's reproductive health-protective attitudes. Material and method: The descriptive and cross-sectional research was conducted online with 427 married women between August 2021 and December 2021 through social media platforms. In the study,“Introductory Information Form”,“Health Literacy Scale (HLS)”, and“Married Women's Reproductive Health Protective Attitudes Scale (RHPAS) ”were used. In the evaluation of the data, number, percentage, MannWhitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H test, Pearson product-moment correlation analysis, and simple regression analysis were used.