Eğitimde verimliliğin ölçülmesi üzerine bir araştırma
A Study on measurement of productivity in education
  1. Tez No: 73550
  2. Yazar: ÖMER KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi ile Ayrancı Lisesi'nin ikinci sınıflarında okutulmakta olan psikoloji dersi programının“Zekâ ve Kişilik”ünitesindeki“Zekâ”konusuna dayalı olarak yürütülen öğretimin, bu programın hedeflerini ve davranışlarını gerçekleştirme yönünden verimliliklerinin nasıl olduğunu irdelemektir. Bu amaca ulaşmak için oluşturulmuş yedi alt probleme yanıt bulunmaya çalışılmıştır. Bunun için,“Zekâ”konusu ile ilgili olarak lise 2. sınıf psikoloji programında ve psikoloji ders kitaplarında yer alan davranışları kapsayan bir test oluşturulmuş ve önce bu testin güvenirlik, geçerlik çalışması yapılmıştır. Daha sonra test, TED Lisesi'nden 148 ve Ayrancı Lisesi'nden 149 öğrenciye, sınıfta, zekâ konusu işlenmeden önce (öntest) ve işlendikten sonra (sontest) uygulanmıştır. Bu çalışmada verimlilik, hem testte yer alan davranışlar hem de teste yanıt veren öğrenciler açısından ele alınmıştır. Davranışlar açısından verimlilik incelenirken bilgi, kavrama, uygulama basamağında bulunan davranışlar, iki okul ayrı ayrı ve iki okul birlikte ele alınarak çalışılmıştır. Bu amaçla, testte yer alan her bir maddenin öntestteki ve sontestteki doğru yanıtlanma yüzdeleri hesaplanmıştır. Bir hedef altında bulunan davranışlar açısından verimlilik tam öğrenme düzeyi (0,80) ölçüt alınarak yorumlanırken; etkililik, sontest ve öntest doğru yanıtlanma yüzdesi farkları manidar olan davranışların tüm davranışlara oranıyla yorumlanmıştır. Öğrenciler açısından verimlilik ve etkililik düzeyleri, önce iki okul ayn ayn sonra da birleştirilerek ele alınmıştır. Bunun için her bir öğrencinin hem testte yer alan maddelerin tümüne verdikleri yanıtlar birlikte hem de bilgi, kavrama, uygulama basamağında bulunan maddelere verdikleri yanıtlar ayn ayrı ele alınmış ve her bir öğrenci için doğru yanıt yüzdeleri bulunmuştur. Öğrenciler ve grup için verimlilik, tam öğrenme düzeyi olan 0,80 ölçütüne göre yorumlanırken; etkililik, sontest ve öntest doğru yanıt yüzdeleri farkları manidar olan öğrenci sayısının, tüm öğrenci sayısına oranıyla yorumlanmıştır. Davranışlar açısından başlıca sonuçlar şunlardır: 1. Bilgi basamağından uygulama basamağına doğru gidildikçe, davranışların hem öğretimden önce hem de öğretimin sonunda gerçekleşme yüzdelerinde bir azalma görülmektedir. Bilgi ve kavrama basamağındaki davranışların kazanılma düzeylerinispeten birbirlerine yakın görünürken, uygulama basamağındaki davranışlar öğretimin sonunda her iki grup tarafından tam öğrenme düzeyinde kazananılmamıştır. 2. Öğretime başlamadan önce bazı davranışların grupça kazanılmış olması, öğretimin verimliliğini düşürmektedir. 3. TED Lisesi'nde öğretime başlanmadan önce ve öğretimin sonunda, Ayrancı Lisesi'ne göre, daha fazla sayıda davranış tam öğrenme düzeyinde kazanılmış görünmektedir. 4. Bilgi düzeyindeki davranışlar açısından TED Lisesi'nde öğrencilerin 0,61 'i. Ayrancı Lisesi'nde 0,61 'i ve grubun tümünde 0,65'i için öğretim bu düzeyde etkili olmuştur. Kavrama düzeyindeki davranışlar açısından ise, TED Lisesi'nde öğrencilerin 0,33'ü, Ayrancı Lisesi'nde 0,58'i, grubun tümünde ise 0,67'sinde öğretim etkili olabilmiştir. Uygulama düzeyindeki davranışlar açısından ise, öğretimin TED Lisesi'nde daha etkili olduğu görülmektedir. Her üç hedef birlikte ele alındığında, TED Lisesi'nde öğrencilerin 0,57'si, Ayrancı Lisesi'nde 0,59'u ve grubun tümünde de 0,67'si için öğretim etkili olabilmiştir. Öğrenciler açısından başlıca sonuçlar şunlardır: Öğretimin sonunda davranışların tümünü, TED Lisesi'ndeki öğrencilerden 0,108'i, Ayrancı Lisesi'ndeki öğrencilerden 0,114'ü, iki okul birlikte ele alındığında ise 0,1 11 'i tam öğrenme düzeyinde öğrenmiş bulunmaktadır. Davranışların tümü açısından, TED Lisesi ile Ayrancı Lisesi ayrı ayrı ve iki okul birlikte ele alındığında öğretimin etkili ve verimli olmadığı görülmektedir. Öğrenciler açısından davranışlar ayrı ayrı ve tümü birlikte ele alındığında ise durum şöyledir: Bilgi düzeyindeki davranışlar ve tüm davranışlar açısından öğrenmelere ilişkin yüzdeler normale yakın bir dağılım verirken, bu durum kavrama düzeyindeki davranışlar açısından pozitif yön biraz kaymakta, uygulama düzeyindeki davranışlara ait yüzdeler ise ortalamanın altında sağı çarpık bir dağılım vermektedir. Sonuç olarak, hem davranışlar hem de öğrenciler açısından her iki okulda öğretimin beklenen düzeye çıkarılamadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to compare the productivity of instruction on the basis of the“Intelligence”section of the“Intelligence and Personality”chapter of the psychology courses given in the second year curriculum of“TED Ankara College Foundation Highschool”and“Ayrancı Highschool,”with regards to the achievement of the program objectives and behavioural changes. Results have been revealed through evaluation of findings from seven sub- problems. A test covering behaviours that take place in the“Intelligence”section of the psychology program has been developed, and its reliability and validity has been examined. Following these preliminary arrangements, the test was applied to 148 second class students of TED Highschool and 149 second class students of Ayrancı Highschool before (pretest) and after (posttest) the students were instructed on the“Intelligence”section of the course in the classroom. In this study, productivity is taken into consideration both with respect to the behaviours covered by the test and the students who took the test. In studying productivity with respect to the behaviours, the behaviours at the knowledge, comprehension, and application levels are evaluated for both of the schools, individually and combined. For this purpose, percentage of correct answers in the pretest and the posttest for every item in the test have been calculated. Productivity, is interpreted on the basis of mastery (0.80) learning level with respect to the behaviours that take place under the same objective, whereas effectivity is interpreted on the basis of the ratio of the behaviours with significant difference between the pretest and the posttest to the total number of the behaviours. Productivity and effectivity levels with respect to the students have been taken into consideration for both of the schools separately and combined. For this purpose, the answers given to the total of the items on the test and the answers given to the items at the knowledge, comprehension, and application levels have been evaluated separately for each student, and percentages of correct answers have been calculated for every student. Productivity for the students and the group have been interpreted on the basis of 0.80 learning, which is taken as the mastrey learning level; whereas, effectivity was calculated on the basis of the ratio of the number of the students that have significant percentage differences between the pretest and posttest. The results of the study with respect to behaviours are as follows: 1. Parallel to the shift from the knowledge level to the application level, there is a decrease in both the pre-instruction acquirement and post-instruction realisation percentages of the behaviours. Acquirement of the behaviours at the application levelare below the mastery learning level for both of the schools after the instruction, while acquirement of the behaviours at the knowledge and comprehension level are relatively close to each other. 2. Acquirement of some behaviours by the group already before the lecture, impairs productivity of the instruction. 3. The results give the impression that, students of TED Highschool have acquired more behaviours at the mastery level, both before and after instruction as compared to the students of Ayrancı Highschool. 4. It has been observed that effectivity of the education with respect to the behaviours at the knowledge level is 0.61 for TED Highschool, 0.61 for the Ayrancı Highschool, and 0.65 for the whole group. Effectivity of the education with respect to the behaviours at the comprehension level is 0.33 for TED Highschool, 0.58 for Ayrancı Highschool, and 0.67 for the whole group. It has also been observed that education is effective for TED Highschool, with respect to the behaviours at the application level. When the three objectives taken together, it was observed that effectivity of education is 0,57 for TED Highschool, 0,59 for Ayrancı Highschool, and 0,67 for the whole group. Primary results with respect to the students are as follows: At the end of the instruction, 0.108 of students in TED Highschool, 0.1 14 of students in Ayrancı Highschool and 0.111 of all students in both highschools have reached the mastery learning level in all of the behaviours. It has been observed that, with respect to the all behaviours, education is not effective neither in TED Highschool nor in Ayrancı Highschool. When the behaviors are taken both separately and together with respect to the students the general results can be summarized as follows: While percentages of behaviours at the knowledge level and all three levels combined give distributions close to the normal, the distribution has slightly positive improvement for the behaviours at the comprehension level. On the other hand, percentages for the behaviours at the application level presents a distribution below the average skewed to the right. It can be concluded that success of the instruction in both of the schools are below the expected level both with respect to the behaviours and to the students.