Kronik kalp yetersizliği olan yaşlı hastalarda fiziksel kırılganlık
Physical frailty in elderly patients with chronic heart failure
- Tez No: 735556
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Kırılganlık, organizmanın iç ve dış kaynaklı stres etmenlerine gerekli cevabı verebilmesi için ihtiyaç duyduğu fizyolojik rezervin azalması olarak tanımlanır ve önemli bir geriatrik sendromdur. Yaşlılardaki birçok hastalıkta kırılganlık sıklığı artmaktadır. Kalp yetersizliği olan hastaların %50'si 65 yaş ve üzerindedir, 65 yaşın üzerindekilerde kalp yetersizliği insidensi ise 10/1.000'i bulmaktadır. Kalp yetersizliği ve kırılganlık yaşlılarda morbidite ve mortaliteyi artırmaktadır. Bu çalışmada; kronik kalp yetersizliği olan yaşlı hastalarda fiziksel kırılganlığın varlığı, kırılgan hastaların özellikleri ile farklı kırılganlık ölçekleri ve diğer değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya hastaneye yatan veya polikliniklere başvuran 65 yaş ve üzerindeki hastalardan ardı sıra seçilen 101 kap yetersizliği olgusu alınmıştır. Olguların demografik özellikleri, düşme öyküsü, bilinen kronik hastalıkları, ilaç kullanımları sorgulanmış; antropometrik özellikleri, el kavrama kuvvetleri (Jamar el dinamometrisi ile), kas kütleleri (BIA ile), kognitif durumları (Mini-Cog ve saat çizme testleri ile), nütrisyonel durumları (MNA-SF ile), yaşam kaliteleri (EQ5D ile); komorbiditeleri (Charlson komorbidite skoru ile), yürüme ve dengeleri (Tinetti yürüme ve denge skorları ile) belirlenmiştir. Kırılganlık değerlendirmesi için basitleştirilmiş modifiye Fried ölçeği ile FRAIL, Edmonton ve SOF kırılganlık ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 101 hastanın, %47.75'ı (n=48) kadın, %52.75'i (n=53) erkekti. Ortalama yaşları 75,76±7.62 yıl, vücut-kütle indeksleri 27,48±5,42 kg/m2 idi. Hastaların %25,7'inde (n=26) malnütrisyon mevcuttu ve %74,7'sinin (n=75) kas kuvveti azalmıştı. İskelet kası kütlesi indeksine (SMMI) göre kas kütlesi hastaların %34,1'ünde (n=82) düşüktü. Bu sonuçlarla European Working Group on Sarcopenia in Older People (EGSWOP2) kriterlerine göre 19 hastada konfirme sarkopeni mevcuttu. Hastalardan 25'inde (%24,8) son bir yıl içinde en az bir kez düşme öyküsü mevcuttu. Basitleştirilmiş modifiye Fried ölçeğine göre hastaların %63,4'ü (n=64) kırılgan bulundu; kırılgan hasta sayısı FRAIL kriterlerine göre %71,3 (n=72), SOF'a göre %65,3 (n=66), Edmonton'a göre %57,4 (n=58) idi. Basitleşiştirilmiş modifiye Fried kriterleri ile FRAIL tarama testi arasında anlamlı, pozitif ve güçlü bir korelasyon (r=0,761) saptandı. Basitleştirilmiş modifiye Fried ölçeği ile SOF ve Edmonton skalaları arasında da anlamlı, pozitif ve güçlü korelasyonlar (r değeri sırasıyla 0,794 ve 0,700) saptandı. Kırılgan hastaların kırılgan olmayanlara göre daha yaşlı, el kavrama kuvvetleri daha düşük, EF'leri daha düşük, PAB'ları daha yüksek, Nt-Pro BNP düzeyleri daha yüksek, üst kol çapları daha düşük, GYA ve EGYA skorları daha düşük (yani daha bağımlı), EQ-5D skorları daha yüksek (yani genel yaşam kaliteleri daha kötü), SARC-F skorları daha yüksek (sarkopeni daha sık), MNA-SF skorları daha düşük (malnütrisyon veya riski daha fazla), Charlson komorbidite skorları daha yüksek (daha fazla komorbid hastalık var), Tinetti yürüme ve denge skorları daha düşük (yürüme ve dengeleri daha bozuk), Mini-Cog ve saat çizme skorları daha düşük (kognitif kayıp daha fazla) olduğu görüldü. Lojistik regresyon analizi modelinde konfirme sarkopeni varlığı,Tinetti denge skoru ve MNA-SF skorunun anlamlı olarak kırılganlığı etkilediği görüldü Sonuç: Kronik kalp yetersizliği olan yaşlı bireylerde kırılganlık oranı toplum ortalamasından fazladır. Basitleştirilmiş modifiye Fried ölçeği kalp yetersizliği hastalarında kırılganlığın belirlenmesinde yararlı bir araçtır, FRAIL, SOF ve Edmonton ölçekleri ile kuvvetli korelasyon göstermektedir. Kırılgan olan kalp yetersizliği hastalarında kas kuvveti daha düşük ve sarkopeni daha sık; yaşam kaliteleri daha kötü; yürüme ve denge daha bozuk; malnütrisyon ve malnütrisyon riski, komorbid hastalıklar ve kognitif kayıplar daha fazladır. Sarkopeni, denge bozukluğu ve malnütrisyon varlığı kırılganlık riskini artmaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: Frailty is defined as the decrease in the physiological reserve needed by the organism in order to give the necessary response to internal and external stress factors and is an important geriatric syndrome. The frequency of frailty increases in many diseases in the elderly. 50% of patients with heart failure are 65 years or older, and the incidence of heart failure in those over 65 years of age is 10/1,000. Heart failure and frailty increase morbidity and mortality in the elderly. In this study; The aim of this study was to investigate the relationship between the presence of physical frailty in elderly patients with chronic heart failure, the characteristics of frail patients, different frailty scales and other variables. Material and Method: 101 consecutive heart failure cases selected from patients aged 65 and over who were hospitalized or applied to outpatient clinics were included in the study. Demographic characteristics of the cases, history of falling, known chronic diseases, and drug use were questioned; anthropometric characteristics, hand grip strength (with Jamar hand dynamometry), muscle mass (with BIA), cognitive status (with Mini-Cog and clock drawing tests), nutritional status (with MNA-SF), quality of life (with EQ5D); comorbidities (with Charlson comorbidity score), gait and balance (with Tinetti gait and balance scores) were determined. A simplified and modified Fried scale and FRAIL, Edmonton and SOF frailty scales were used for frailty assessment. Results: Of the 101 patients included in the study, 47.75% (n=48) were female and 52.75% (n=53) were male. Their mean age was 75.76±7.62 years, and their body-mass index was 27.48±5.42 kg/m2. Malnutrition was present in 25.7% (n=26) of the patients and muscle strength was decreased in 74.7% (n=75). According to the skeletal muscle mass index (SMMI), muscle mass was low in 34.1% (n=82) of the patients. With these results, 19 patients had confirmed sarcopenia according to the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EGSWOP2) criteria. Twenty-five of the patients (24.8%) had a history of falling at least once in the last year. According to the simplified modified Fried scale, 63.4% (n=64) of the patients were frail; The number of frail patients was 71.3% (n=72) according to FRAIL criteria, 65.3% (n=66) according to SOF, 57.4% (n=58) according to Edmonton. A significant, positive and strong correlation (r=0.761) was found between the simplified modified Fried criteria and the FRAIL screening test. Significant, positive and strong correlations (r value of 0.794 and 0.700, respectively) were found between the simplified modified Fried scale and the SOF and Edmonton scales. Frail patients are older, have lower handgrip strength, lower EF, higher PAP, higher Nt-Pro BNP levels, lower upper arm diameters, lower ADL and IADL scores (ie, more dependent) than non-fragile patients. ), EQ-5D scores (i.e. worse overall quality of life), SARC-F scores (more common sarcopenia), lower MNA-SF scores (more malnutrition or risk), higher Charlson comorbidity scores (more There are more comorbid diseases), Tinetti walking and balance scores are lower (gait and balance are more impaired), Mini-Cog and clock drawing scores are lower (cognitive loss is more). In the logistic regression analysis model, the presence of confirmed sarcopenia, Tinetti balance score, and MNA-SF score were found to significantly affect frailty. Conclusion: The frailty rate in elderly individuals with chronic heart failure is higher than the population average. The simplified modified Fried scale is a useful tool for assessing frailty in heart failure patients, and it correlates strongly with the FRAIL, SOF, and Edmonton scales. Muscle strength is lower and sarcopenia is more common in fragile heart failure patients; worse quality of life; gait and balance are more impaired; malnutrition and malnutrition risk, comorbid diseases and cognitive losses are higher. Presence of sarcopenia, balance disorder and malnutrition increases the risk of frailty.