Akıncı ovası sulama birliğinin sulama performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Akıncı plain irrigation union
- Tez No: 735577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SALTUK, PROF. DR. HARUN KAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, 1580 sayılı Belediye Kanuna göre kurulmuş olan ve 1998 yılında Bakanlık oluru ile Akıncı Ovası Sulama Birliğine devredilen alanda yapılmıştır. Araştırmada Ankara İli Kahramankazan İlçesi'nde bulunan Akıncı Ovası Sulama Birliği'nin 2016-2020 yılları arasındaki sulama performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Değerlendirmede; su uygulaması, finansal ve tarımsal üretim performansları belirlenmiştir. Ortalama olarak;“brüt sulama alanındaki tarımsal üretim değeri 2015.67 TL ha-1, net sulanan alandaki tarımsal üretim değeri 8353.23 TL ha-1, şebekeye alınan suya göre tarımsal üretim değeri 0.52 TL m-3, bitki su tüketimine göre tarımsal üretim değeri 2.10 TL m-3 olarak belirlenmiştir. Net su sağlama oranı %413.20, brüt su sağlama oranı %194, su dağıtım kapasitesi oranı %497.1, yatırım geri dönüşüm oranı %50, finansal yeterlilik oranı %34.41, brüt sulama alanına uygulanan su miktarı 3714.23 m³ ha-1, net sulanan alana uygulanan su miktarı 16159,61 m³ ha-1, sulama oranı %23, sulama randımanı %24.36, brüt sulama alanına düşen işletme bakım onarım masrafı 71.26 TL ha-1, tahsilât oranı %28.53, çalıştırılan kişi başına düşen masraf 61.95 TL adet-1, net sulanan alanda istihdam edilen kişi sayısı 0.0039 adet ha-1, şebekeye alınan suyun birim fiyatı 0.0102 TL m-3 ve bakım-onarım masraflarının gelire oranı ise %28.77 olarak”hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the area that was established according to the Municipality Law Nr. 1580 and transferred to Akıncı Plain Irrigation Union in 1998 with the approval of the Ministry. In the study, it was aimed to evaluate the irrigation performance of Akıncı Plain Irrigation Union, located in Kahramankazan District of Ankara Province, between the years 2016-2020. In the evaluation; water application, financial and agricultural production performances were determined. On average; "The agricultural production value in the gross irrigation area was determined as 2015.67 TL ha-1, the agricultural production value in the net irrigated area was determined as 8353.23 TL ha-1, the agricultural production value according to the water taken into the network was 0.52 TL m-3, and the agricultural production value according to the plant water consumption was 2.10 TL m-3. Net water supply rate is 413.20%, gross water supply rate is 194%, water distribution capacity rate is 497.1%, return on investment rate is 50%, financial adequacy ratio is 34.41%, amount of water applied to the gross irrigation area is 3714,23 m³ ha-1, amount of water applied to the net irrigated area is 16159,61 m³ ha-1, irrigation rate is 23%, irrigation efficiency is 24.36%, operating maintenance and repair costs per gross irrigation area is 71,26 TL ha-1, collection rate is 28.53%, cost per person employed is 61.95 TL person-1, number of people employed in the net irrigated area is 0.0039 person ha-1, unit price of water taken into the network is 0.0102 TL m-3 and ratio of maintenance-repair expenses to income is calculated as 28.77%.