Bir şehrin markalaşması ve pazarlama süreci Çankırı ili örneği
Branding and marketing process of a city example of Çankırı province
- Tez No: 735602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SEZAİ ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şehirler; yerleşim yerleri olmalarının yanı sıra toplumların yaşam biçimini de şekil vermişler ve günümüzde önemlerini fazlasıyla arttırmışlardır. Şehir yöneticilerinin ilk amaçları; daha fazla yaşam, iş alanına sahip olmak, daha çok gelir elde ederek refah düzeyini daha da yükseltmek olmuştur. Bir şehrin refah düzeyini yükselterek, daha yaşanılır bir şehir haline getirebilmek demek; daha fazla üretici, yatırımcı, ziyaretçi ve yerleşimci anlamına gelmektedir. Mevcut zaman içerisinde şehirler; dünya üzerindeki diğer şehirlerle, kendilerini rekabet eder durumda bulmaktadırlar. Şehirler küresel rekabet sebebiyle turizm gelirlerini artırmak, , nitelikli insanları şehirde yaşamaya teşvik etmek, yatırımcıları şehre çekmek gibi hedeflere erişebilmek için, pazarlama-markalama teknik ve yöntemlerini benimsemeye ve kullanmaya başlamışlardır. Bu araştırma; Çankırı'ya farklı illerden öğrenime gelen öğrencilerin, Çankırı ilinin şehir markası ve imajının, farklı bakış açısıyla incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kentin marka ve imajının öğrencilerin betimsel özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını öğrenmek de araştırmanın bir diğer amacıdır. Belirlenen bu hedef doğrultusunda oluşturulan anket formları; Çankırı'da eğitim öğretim veren Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde 2020-2021 eğitim öğretim yılında, eğitim öğretim gören fakat memleketi ve ikameti Çankırı dışından olan 370 öğrenci dâhilinde gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen verilerin analiz edilmiştir. Öğrencilerin betimleyici özelliklerini belirlemek için frekans ve yüzde analizi, Çankırı ilinin imajı ve şehir markasına ilişkin algılarını belirlemek için standart sapma ve ortalama istatistikleri kullanılmıştır. Hipotezlerin test aşamasında t testi, tek yönlü ANOVA ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Çankırı kentinin marka ve imajı öğrencilere göre orta düzeyde (kararsız), Çankırı kentini en çok temsil eden kavramlar; Çankırı'nın tarım şehri olduğu, sonrasında ise iş ve ticaret şehri ile yaşanabilir şehir olmasıdır. Çankırı denilince akla gelen ilk üç kelime ise; kaya tuzu, Ilgaz Dağı ve yaran kültürü olmuştur. Öğrencilerin cinsiyetlerine ve Çankırı hakkındaki bilgilerinin kaynaklarına göre şehir markası ve imajı algılarında değişiklik olmayıp, yaşlarına, Çankırı'da yaşama sürelerine ve ailelerinin ikamet ettikleri bölgelere göre Çankırı ilinin şehir markası ve imajı algılarında farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cities; In addition to being settlements, they also shaped the way of life of societies and increased their importance today. The first aims of city managers; to have more living and business areas, to increase the level of welfare by earning more income. Increasing the welfare level of a city means making it a more livable city; means more producers, investors, visitors and settlers. Cities in current time; They find themselves competing with other cities around the world. Cities have begun to adopt and use marketing-branding techniques and methods in order to achieve goals such as increasing tourism revenues, encouraging qualified people to live in the city, and attracting investors due to global competition. This research; It was conducted to examine the city brand and image of Çankırı from different perspectives of students coming to Çankırı from different provinces. Another aim of the research is to learn whether the brand and image of the city differ according to the descriptive characteristics of the students. Questionnaire forms created in line with this determined target; The study was carried out at Çankırı Karatekin University, which provides education in Çankırı, in the 2020-2021 academic year, among 370 students who study but do not have a hometown or residence in Çankırı. The data obtained from the survey were analyzed. Frequency and percentage analysis were used to determine the descriptive characteristics of the students, and mean and standard deviation statistics were used to determine their perceptions of the city brand and image of Çankırı province. While testing the hypothesis, t test, one-way ANOVA and Tukey test were used. According to the results of the research; The brand and image of the city of Çankırı are at a medium level (undecided) according to the students, the concepts that represent the city of Çankırı the most; Çankırı is an agricultural city, and then it is a livable city with a business and trade city. The first three words that come to mind when Çankırı is mentioned are; rock salt, Ilgaz Mountain and Yaran culture. It has been observed that there is no change in the perceptions of the city brand and image according to the gender of the students and the sources of their knowledge about Çankırı, but there are differences in the perceptions of the city brand and image of the city of Çankırı according to their age, length of residence in Çankırı and the regions where their families reside.