Ventral kohlear çekirdek nöronlarının serotonerjik modülasyonu
Serotonergic modulation of ventral cochlear nucleus neurons
  1. Tez No: 735618
  2. Yazar: BEYTULLAH ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dorsal rafeden kaynaklanan serotonerjik nöronların kohlear çekirdeğe yaygın projeksiyonlar gönderdiği bilinmektedir. Anteroventral kohlear çekirdek (AVKÇ) nöronlarında (yıldız ve çalı) bazı serotonerjik reseptör alt tiplerinin (5-HT1A, 5-HT2A ve 5-HT2C) ifade edildiği gösterilmiştir. Bu çalışmada AVKÇ nöronlarının uyarılabilirlikleri üzerine serotoninin etkisi ve bu etkiden sorumlu reseptörler ile iyon kanallarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yukarıda belirtilen reseptör tiplerinin AVKÇ nöronlarında eksprese edilip edilmediğini test etmek için immünohistokimyasal çalışmalar yapıldı. Ayrıca serotoninle nöronların modülasyonu ve söz konusu modülasyonun iyonik temeli elektrofizyolojik yama kenetleme tekniği ile incelendi. İmmünohistokimyasal çalışmalar için 30-35 günlük, elektrofizyolojik çalışmalar için 14-17 günlük yaştaki BALB/c fareler kullanıldı. İmmünohistokimyasal çalışmalarda 5-HT1A ve 5-HT2A reseptörleri, 5-HT2C reseptörlerine göre daha yoğun olarak etiketlenmiştir. Elektrofizyolojik çalışmalarda serotonin yıldız ve çalı tipi hücrelerini sırasıyla 4.93 mV ve 5.78 mV depolarize etmiştir.
Özet (Çeviri)
Serotonergic neurons originating in the dorsal raphe are known to project diffusely the cochlear nucleus. Some serotonergic receptor subtypes (5-HT1A, 5-HT2A, and 5-HT2C) have been shown to be expressed in the neurons, stellate and bushy, of the anteroventral cochlear nucleus (AVCN). In this study, it was aimed to determine the effect of serotonin on the excitability of AVCN neurons and to determine the receptors and ion channels mediating this effect. For this purpose, immunohistochemical studies were performed to test whether the aforementioned receptor types are expressed in AVCN neurons. Further, the modulation of neurons by serotonin and the ionic basis of this modulation were investigated using the electrophysiological patch clamp technique. Electrophysiological studies were conducted on mice aged 14-17 days and immunohistochemical studies were conducted on 30-35-day-old BALB/c mice. In immunohistochemical studies, 5-HT1A and 5-HT2A receptors were labeled more intensely than 5-HT2C receptors. In electrophysiological studies, serotonin depolarized stellate and bushy cells by 4.93 mV and 5.78 mV, respectively.