Öğretmen adaylarının yazmaya yönelik tutum ve kaygılarının farklı değişkenler açısından belirlenmesi
Determination of teacher candidates' attitudes and concerns towards written in terms of different variables
  1. Tez No: 735637
  2. Yazar: FİLİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİD AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının yazmaya yönelik tutum ve kaygı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenim gören 1005 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Bu öğretmen adayları Fen Bilimleri öğretmenliği (37), İlköğretim Matematik öğretmenliği (115), Sınıf öğretmenliği (115), Okul Öncesi öğretmenliği (118), Türkçe öğretmenliği (126), Sosyal Bilgisi öğretmenliği (94), Müzik öğretmenliği (108), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmenliği (108), Resim öğretmenliği (66) ve Beden Eğitimi öğretmenliği (118) programlarında öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma betimsel araştırma niteliğinde olup tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmada; Daly ve Miller tarafından geliştirilen, Özbay ve Zorbaz tarafından Türkçeye uyarlanan“Yazma Kaygı Ölçeği”ve Temizkan ve Sallabaş tarafından geliştirilen“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet ve bölümün öğretmen adaylarının yazmaya yönelik tutum ve kaygı puanlarına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının yazmaya yönelik tutum puanları ve yazma kaygı puanları arasında orta düzeyde negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the attitudes and anxiety levels of teacher candidates towards writing in terms of different variables. The research was carried out with 1005 teacher candidates studying at the education faculty of a university in the Eastern Anatolia Region. These teacher candidates are Science teacher (37), Elementary Mathematics teacher (115), Classroom teacher (115), Preschool teacher (118), Turkish teacher (126), Social Studies teacher (94), Music teacher (108), Psychological It consists of students studying in Counseling and Guidance teacher (108), Art teacher (66) and Physical Education teacher (118) programs. The research is in the nature of descriptive research and was carried out in the scanning model. In the research;“Writing Anxiety Scale”developed by Daly and Miller and adapted into Turkish by Özbay and Zorbaz, and“Attitude towards Writing Scale”developed by Temizkan and Sallabaş were used. Independent sample t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the analysis of the data obtained from the scales. As a result of the research, it was determined that gender and department had an effect on teacher candidates' attitudes towards writing and anxiety scores. In addition, it was determined that there was a moderate negative and significant relationship between pre-service teachers' writing attitude scores and writing anxiety scores.