Romantik temalarla kurgusal biçimler
Romanticist themes with fictitious forms
- Tez No: 73566
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 18. yüzyılın sonlarından başlayıp 19. yüzyılın ortalarına dek süren Romantizm Aydınlanma Çağı'nın tek yanlı usçuluğuna tepki olarak çıkarken bir yandan da ondan beslenmiştir. Romantik dönem sanatçılarının Fransız ihtilali ardından duyumsamaya başladıkları nostalji, ihtilalin vaadettiği geleceğe ulaşılamamasının sonucu olarak sanatçının gözlerini kendi iç dünyasına çevirmesine sebep oldu. Sanatçı, yüreğin usa üstünlüğü ile hiçbir çağda olmadığı kadar kendisini ayrıcalıklı hissetti. Yaşanan anın (şimdiyi) oluşturan, yaşanmış olanlarla, yaşanması istenen ülkülerin birikimidir. Bu birikimler yaşadığımız anı, geçmişten geleceğe bağlayan bir köprü durumuna getirir. Geçmişte yaşanmış olan zamanla, geçmişte yaşanması istenen zaman (özlenen zaman) bellekte hatırlanarak tekrar yaşanır. Bizi beklemeye ve geleceğe güven duymaya iten duygu umut ise hayal kırıklıkları ile bize gelen zamana karşı bir kalkan gibi kendimizi koruma içgüdüsüdür. Beklenene ulaşılamamasının verdiği burukluk insanı yaşadığı ortamdan kaçarak farklı mekanlar arayışına yöneltir. Romantizm'den buyana süren bu kaçış belki de günümüzde yaşanan yabancılaşmanın bir şeklidir. Geçmiş ile geleceğin birbirini ittiği nokta olan An (şimdi) çalışmaların çıkış noktasıdır. Geçmiş, şimdi, gelecek üçlüsünün çizgisel ve eşzamanlı yerleşimi üzerinde yoğunlaşılarak bu üçlünün geçirgen görüntülerinin meydana getirdiği“Kıpırtı”çalışmaların temelini oluşturur. Tam bir netlik sağlanamayan görüntünün belirsizliği hayal gücünü harekete geçirip yeni açılımlar ve kendince tamamlamalara olanak verir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Romanticism that started in late 18tn century and continued until mid 19tn, appeared as a response to unilateral rationalism of the Age of Enlightenment, while at the same time rationalism was feeding it. The nostalgia, that started to be felt by artists of Romanticist period following the French revolution; caused that the artist drawn his eyes to his inner world as a result of the failure to reach the future promised by the revolution. Artist felt himself as granted, with the superiority of the heart to the rationale more than in any age. What makes the moment (now) is the accumulation of the lived ones and the ideals that want to be lived. These accumulations make the moment we live a bridge from the past to the future. Time lived in the past and the time that wanted to be lived in the past (time being missed) is being lived again recalling it from the memory. The feeling that encourages us to wait and trust in the future is hope and the instinct to protect ourselves with disappointments against the time coming to us. The sourness resulting fromthe failure to reach the expected, directs the individual to seek new places running away from the environment he lives. This escape continuing from the Romanticism up to date is maybe a form of alienation experienced today. The moment (now) which is the point past and future are pushing each other is the starting point of studies. Focusing on the linear each other is the starting point of studies. Focusing on the linear trio, the“quiver”coming out of the permeable views of this trio makes up the basis of these studies. The uncertainty of the view that doesn't have a clarity is activating the imagination and enables new declinations and completion on one's own.