Karakeçili Türk düğünü
Karakeçili Turkish wedding
  1. Tez No: 73568
  2. Yazar: GÜLİN EKER ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
insanları bir araya getiren, bireyler arasındaki sosyal bağlan güçlendiren, ortaklığı pekiştiren; kişilerin birbirlerine ve topluma karşı nasıl hareket etmeleri gerektiğini gösteren; insanları sahip oldukları mirasın bilincine vardırarak, gelenek göreneklerini, inançlarını, değer yargılarını, törelerini canlandıran; eğlendiren; mutluluk veren fonksiyonları ile 'düğün', Türk kültürünün en önemli ve temel unsurlarından biridir. Bu gelenek bütününün hangi safhalarda gerçekleştiğini ortaya çıkarmak fonksiyonlarını belirlemek amacıyla hazırlanan çalışmada, 'Türk düğünü* gibi son derece geniş bir coğrafyayla ilgili ve çok derin tarihî temelleri olan konu, Cumhuriyet sonrası dönemde, Karakeçili aşireti eksen olmak üzere sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırma işleminde, yukarıda belirtilen çerçeve korunmakla birlikte, tarihî perspektif içinde, Anadolu-Rumeli coğrafyasından ve Türk topluluklarının yaşadığı diğer bölgelerden alınan örneklerle, bir 'ortak düğün model'i oluşturulabileceği düşünülmüş ve araştırma bu yolda yürütülmüştür. Araştırma; Türk kültüründe 'düğün, aile, evlenme olguları' ve bu olgularla ilgili çalışmaların incelendiği Giriş bölümü; düğün yapısı ve fonksiyonlarının ele alındığı Birinci Bölüm; Göstergebilim açısından düğün törenlerinin değerlendirildiği İkinci Bölüm; pratiklerin yer aldığı Üçüncü Bölüm; Kaynakça; Sözlük; Kaynak Kişiler ve Fotoğraflardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being handed down from generation to generation, wedding, (düğün) with its blissful functions, is the whole of traditions, which improves the awareness of living together lay streng thening the social bonds; depicts the atitudes of individuals to each other that are fetched with respect to the norms brought by collective living; exhibits the cultural heritage shared and gets the members of the whole society to internalize it; revives the, ustoms, beliefs, values, and traditions and is a bringer of joy. Turkish Wedding, a subject relating to a significantly vast geograptical area and having very deep historical roots has been limited within the axis of Karakeçili Clan over Post-Republic period in the study conducted to reveal the stages of actualization of this body of traditions and to indetify their functions. In spite of this limitation, while preserving the above - mentioned frame, it has been considered that a“Common Wedding Model”can be formed by means of examples gathered from Anatolian and Rumelian geographical areas and from other places where Turkish people have been living, and the research has been carried out accordingly. The research consists of the Introduction that looks at“Wedding, family, marriage fhenomena”and surveys related to these phenomena; Chapter One that deals with the structure of wedding rituals from semiotic point of view; Chapter Three which encompasses practice; Bibliography; Glossary, one-to - one interviews; and visual materials related to the subject.