Fitness yapan sporcularda beslenme, fiziksel aktivite ve ergojenik destek kullanım durumunun saptanması
Determination of nutrition, physical activity and ergogenic support usage status in fitness athletes
- Tez No: 735686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Bilecik ili Söğüt ilçesinde bulunan Şimşek Fitness Salonu'nda fitness yapan 18-35 yaş arası 40 erkek sporcu ile yürütülmüştür. Çalışmada sporcuların beslenme, fiziksel aktivite ve ergojenik destek kullanım durumlarının saptanması, ergojenik destek kullanım durumunun vücut kompozisyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi, egzersiz yapılan ve yapılmayan güne göre alınan enerji ve makro besin ögelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Katılımcılara kişisel bilgileri, sağlık durumu ve yaşam tarzı bilgileri, beslenme bilgileri, fiziksel aktivite bilgileri ve ergojenik destekler ile ilgili bilgileri içeren beş bölümden oluşan anket formu, antropometrik ölçüm formu ve egzersiz yapılan ve yapılmayan günü içeren 1 günlük besin tüketim formu uygulanmıştır. Veriler SPSS 26 programı ve TürKomp ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre katılımcıların %45'inin ergojenik destek kullandığı ve en çok kullanılan ergojenik destek ürününün kreatin (%37,5) olduğu saptanmıştır. Sporcuların supleman kullanım amaçları çoğunlukla sportif performansı artırmak (%27,8) ve kas oranının artmasını sağlamak (%20,4) olarak belirlenmiştir. Katılımcılar ergojenik destek kullanımına genellikle medya ve kitapların (%22,7) etkisiyle ve kendi kararlarıyla (%20,5) başlamaktadır. Sporcuların eğitim durumu, egzersiz ile ilgilenme zamanı ve ergojenik destekler hakkındaki düşünce durumlarının supleman kullanımına etkisi anlamlı bulunmazken, ergojenik destekler hakkında bilgi sahibi olma durumu ile supleman kullanım durumu arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Ergojenik destek kullanım durumu ile vücut kompozisyonu ve vücut ölçüm değerleri arasındaki ilişkiye bakıldığında sadece üst orta kol çevresinde anlamlılık gözlemlenmektedir. Sporcuların egzersiz yapılan günde daha fazla enerji ve makro besin ögesi aldıkları saptanmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların sportif performans ve kas kütlesi oranını artırmak maksadıyla sosyal medya ve kitaplardan elde ettiği bilgilerle ergojenik destek ürünlerini kullanmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu kapsamda, profesyoneller tarafından sporculara bireysel özellikleri çerçevesinde sağlıklı beslenme, egzersiz programı ve ergojenik destek kullanımları hakkında bilgi ve eğitim verilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 40 male athletes between the ages of 18-35 doing fitness at Şimşek Fitness Center in Söğüt district of Bilecik province. In the study, it was aimed to determine the nutrition, physical activity and ergogenic support usage status of the athletes, to evaluate the effect of the ergogenic support usage status on body composition, to compare the energy and macronutrients taken according to the training and non-training days. A five-part questionnaire including personal information, health status and lifestyle information, nutritional information, physical activity information and ergogenic support information, an anthropometric measurement form and a 1-day food consumption form including the day of training and non-training were applied to the participants. The data were evaluated with SPSS 26 program and TürKomp. According to the results of the study, it was determined that 45% of the participants used ergogenic support and the most used ergogenic support product was creatine (37.5%). The purposes of using supplements of the athletes were mostly determined as increasing the sportive performance (27.8%) and increasing the muscle ratio (20.4%). Participants generally start ergogenic supports with the influence of media and books (22.7%) and with their own decisions (20.5%). While the effect of the athletes' educational status, time to engage in exercise and their thoughts about ergogenic supports on supplement use was not significant, the relationship between knowledge about ergogenic supports and supplement use was found to be significant. When the relationship between the use of ergogenic support and body composition and body measurement values is examined, it is observed that there is only significance around the upper middle arm. It has been determined that the athletes receive more energy and macronutrients on the day they train. As a result, it was observed that the participants started to use ergogenic support products with the information they obtained from social media and books in order to increase the ratio of sports performance and muscle mass. In this context, it is recommended that the professionals give information and training to the athletes about the use of healthy nutrition, exercise program and ergogenic support within the framework of their individual characteristics.