21. yüzyıl becerilerinin Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programına ne ölçüde dâhil edildiğine ilişkin öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preservice teachers' opinions about the inclusion of 21st century skills to Science Education undergraduate program
  1. Tez No: 735695
  2. Yazar: SİMGE KAYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YENİLMEZ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı 21. yüzyıl becerilerinin fen bilgisi öğretmenliği lisans programına ne ölçüde dâhil edildiğine ilişkin öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden tarama modeli benimsenmiş, veriler betimsel istatistik yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında fen bilgisi öğretmenliği lisans programında öğrenim görmekte olan 3. ve 4.sınıf öğrencileri oluştururken, örneklemini ise, kolayda örnekleme yoluyla belirlenmiş 10 üniversiteden gönüllü olarak araştırmaya katılan toplam 380 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın bulguları, fen bilgisi öğretmenliği lisans programında, öğretmen adaylarının eleştirel düşünme, işbirlikli çalışma, iletişim kurma, yaratıcılık ve yenilikçilik, öz-yönlendirme, küresel ve yerel bağlantılar kurma, ve teknolojiyi kullanma gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirecek etkinliklere genel olarak ayda birkaç kez yer verildiğini göstermiştir. Becerilerin her birini geliştirmeye yönelik etkinliklere ne sıklıkta yer verildiğine ayrı ayrı bakıldığında ise, en fazla, teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirecek etkinliklere yer verildiği; ancak öğretmen adaylarının iletişim kurma ile yerel ve küresel bağlantılar kurma becerilerini geliştirecek etkinliklerin fen bilgisi öğretmenliği lisans programında daha az yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine preservice teachers' opinions about the inclusion of 21st century skills to science education undergraduate program. For this purpose, the survey model, one of the quantitative research designs, was adopted. The population of the study consisted of junior and senior students studying in the science education undergraduate program in the 2021-2022 academic year. The sample of the study, on the other hand, consisted of a total of 380 preservice science teachers (from 10 universities determined by convenience sampling), who voluntarily participated in the study. The findings of the study showed that, in science education undergraduate program, activities that will develop preservice teachers' 21st century skills (such as critical thinking, collaborative work, communication, creativity and innovation, self-direction, making global and local connections, and using technology) are generally included several times a month. When the skills are examined in detail, on the other hand, it is seen that the activities that will improve the skills of using technology are most frequently included; however, activities that will improve pre-service science teachers' ability to communicate and establish local and global connections are less commonly included in science education undergraduate program.