مقومات النهضة في تفسيري المنار والظلال دراسة تحليلية موازنة
Ez-zilâl ve el-menâr tefsirlerinde kalkınma unsurları karşlaştırmalı analız çalıması
  1. Tez No: 735706
  2. Yazar: SOAAD AHMED ALY SHOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EID ALY MAHDY BALBAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Menoufia University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, genel olarak kalkınma meseles söz konusu ez-Zilâl ve el-Menâr tefsirlerinin fikri yönelimlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışma, iki tefsir arasında karşılaştırmalı analizi kendisine yöntem olarak belirlemiştir. Çalışma, kalkınma terimininin kısa bir tanımı ile başlamakta sonra çalışmanın konusu olan her iki tefsirin öz tanıtımıyla devam etmektedir. Daha sonra kalkınma unsurlari ele alma biçimlerini karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the intellectual orientations of Interpretation of ez-Zilâl and al-Manar, which are generally about development. The study determined the comparative analysis between the two interpretations as its method. The study starts with a brief definition of the term development and then continues with the self-introduction of both interpretations that are the subject of the study. It then compares the ways in which development elements are handled.