İnspiratuar kas ısınma protokolünün dinamik ve statik denge performansına akut etkileri
Acute effects of inspiratory muscle WARM-UP protocol on dynamic and static balance performance
- Tez No: 735739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar ısınma protokolünün dinamik ve statik denge performansına olan akut etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yaşları 20-26 arasında değişen 17 sedanter gönüllü birey yer almıştır. Deneklere farklı günlerde randomize olarak kontrol, plasebo ve deney uygulamalarının her biri ardından sağ-statik, sol-statik, sağ-dinamik ve sol-dinamik olmak üzere denge testi uygulaması yapılmıştır. İnspiratuar ısınması sırasında Powerbreathe marka inspiratuar antrenman aleti kullanılırken ölçüm sırasında Biodex Balance SD izokinetik denge test mekanizması kullanılmıştır. Test sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programı sürüm 22.0 kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler Genel denge, Anterior-Posterior (A-P) denge ve Medial-Lateral (M-L) denge grupları için ayrı ayrı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre inspiratuar ısınma protokolü bazı denge gruplarında pozitif yönde anlamlı düzeyde farklılık oluştururken bazı denge gruplarında ise anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Dolayısıyla inspiratuar ısınma protokolünün bazı denge parametrelerini etkilediği ancak bu etkinin performansa direkt olarak fayda sağlayabilecek düzeyde olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine that the acute effect of inspiratory muscle warm up protocol on dynamic and static balance performance. For this purpose 17 sedentary individuals participated whose ages between 20-26 years old. On different days, right static, left static, right dynamic and left dynamic tests were applied to the subjects randomly after control, placebo and experimental protocol. PowerBreathe brand inspiratory training device was used inspiratory warming and Biodex Balance SD isokinetic balance test mechanism was used for measurement. The data which obtained as a result of the test were analyzed by using the SPSS package program version 22.0. The data obtained were analyzed separately for General balance, Anterior-Posterior (A-P) balance and Medial-Lateral (M-L) balance groups. According to the result obtained, while the inspiratory warming protocol created a significant positive affect in some balance groups, it did not create a significant affect in some balance groups. Therefore, it can be said that the inspiratory warming protocol affects the some balance parameters but this affect is not a level that can directly benefit the performance.