İnspiratuar kas ısınma protokolünün basketbol temel becerilerine akut etkisi
Acute effects of inspiratory muscle WARM-up protocol on basketball basic skills
- Tez No: 802572
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar kas ısınma protokolünün basketbol temel becerilerine akut etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla 18-25 yaş aralığındaki basketbolcu 10 denek çalışmada gönüllü olarak yer almıştır. Deneklere farklı günlerde randomize olarak kontrol, inspiratuar kas ısınma protokolü (IMW), plasebo inspiratuar kas ısınma protokolü (IMWp) ve genel ısınma protokolü (GW) uygulamaları ardından Johnson basketbol beceri testi ve AAHPERD basketbol hızlı şut testi uygulamaları yaptırılmıştır. Kontrol uygulamasında deneklere herhangi bir ısınma protokolü yaptırılmadan basketbol beceri testleri uygulanmış olup IMW uygulamasında %40 maksimal inspiratuar basınç şiddetinde 2 tekrarlı 30 nefesten oluşan solunum kası ısınması yaptırılmıştır. IMWp uygulamasında ise maksimal inspiratuar basıncın %5'i şiddetinde 2 kez 30 nefeslik solunum kası ısınması yaptırılmıştır. İnspiratuar kas ısınma protokolü uygulanırken Powerbreathe marka inspiratuar antrenman cihazı kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Uygulamalar arasındaki farkın belirlenmesi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve LSD testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the acute effects of an inspiratory muscle warm-up protocol on basketball basic skills. Ten volunteers aged 18-25, who were basketball players, participated in the study. The participants were randomly assigned to four different applications on different days: control, inspiratory muscle warm-up protocol (IMW), placebo inspiratory muscle warm-up protocol (IMWp), and general warm-up protocol (GW). After the warm-up protocol, the participants performed the Johnson basketball skill test and the AAHPERD basketball rapid shot test. The control application involved no warm-up protocol, while the IMW protocol consisted of two sets of 30 breaths at 40% of maximal inspiratory pressure to warm up the respiratory muscles. The IMWp protocol consisted of two sets of 30 breaths at 5% of maximal inspiratory pressure. A Powerbreathe inspiratory training device was used for the inspiratory muscle warm-up protocol. Data were analyzed using SPSS 22.0. One-way repeated measures ANOVA and LSD tests were used to determine differences between applications.