İnspiratuar kas ısınma protokolünün diz fleksiyon-ekstansiyon izokinetik kuvvetine akut etkisi
Acute effect of inspiratory muscle warm-up protocol on knee flexion-extension isokinetic strength
  1. Tez No: 631272
  2. Yazar: CAHİT KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada inspiratuar kas ısınma protokolünün diz fleksiyon-ekstansiyon izokinetik kuvvetine akut etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmamızda sedanter bireylere (n:15, yaş: 22,25±1,49 yıl) kontrol ve iki farklı deney uygulaması yapılmıştır. Kontrol uygulamasında genel ısınma yapmadan denekler sırasıyla 60os-1 180os-1 ve 240os-1 diz fleksiyon-ekstansiyon izokinetik testine katılmışlardır. Deney uygulamalarının birinde genel ısınmadan sonra izokinetik testler; diğerinde ise genel ısınmaya ilave olarak %40 maksimal inspiratuar basınç şiddetinde 2 kez 30 nefeslik solunum kas ısınması yapıldıktan sonra yine aynı izokinetik testler uygulanmıştır. Uygulamalar arasındaki farkın belirlenmesi için tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi ve LSD testi yapılmıştır. Yapılan kontrol ve deney uygulamalarında 60o PT H/Q Oranı, 60o W H/Q Oranı, 60o PTEx, 60o WEx, 60o PTFlx, 60o FIFlx ve 60o WFlx 180o PT H/Q Oranı (%), 180o PTEx (nm), 180o APEx (watt), 180o PTFlx (nm), 180o FIFlx (nm), 180o WFlx (nm/tekrar) 240o PTEx (nm), 240o WEx (nm/tekrar), 240o PTFlx (nm), 240o FIFlx (nm) ve 240o WFlx (nm/tekrar) parametrelerinde deney uygulamarı lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür(p0.05). Sonuç olarak inspiratuar kas ısınma egzersizinin; yorgunluk indeksini düşürdüğü buna bağlı olarak da peak torque, average power ve toplam iş gücünü arttırdığı için diz fleksiyon-eksansiyon izokinetik kuvvetine akut olarak olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to investigate the acute effect of inspiratory muscle warm-up protocol on knee flexion-extension isokinetic strength. In our study, control and two different experimental applications were performed on sedentary individuals (n: 15, age: 22.25 ± 1.49 years). In the control application, the subjects participated in the 60os-1 180os-1 and 240os-1 knee flexion-extension isokinetic test, respectively, without general warm-up. Isokinetic tests performed after general warm-up in one of the experimental trials. In the other experimental trial, in addition to general warming, the same isokinetic tests were performed after performing 30 breaths of respiratory muscle twice at 40% maximal inspiratory pressure intensity. One-way analysis of variance and LSD tests were performed for repeated measurements to determine the difference between trials. There were significant differences in 60o PT H / Q Ratio, 60o WH / Q Ratio, 60o PTEx, 60o WEx, 60o PTFlx, 60o FIFlx and 60o WFlx 180o PT H / Q Ratio (%), 180o PTEx (nm), 180o APEx (watts), 180o PTFlx (nm), 180o FIFlx (nm), 180o WFlx (nm / repeat) 240o PTEx (nm), 240o WEx (nm / repeat), 240o PTFlx (nm), 240o FIFlx (nm) and 240o WFlx (nm / repeat) parameters in favor of experimental applications (p 0.05). As a result, it can be said that inspiratory muscle warm-up exercise lowers the fatigue index and therefore increases the peak torque, average power and total workforce, and it affects the knee flexion-exudate isokinetic strength acutely.