Kısa femoral stem kullanılarak yapılan total kalça artroplastileri ile klasik femoral stem kullanılarak yapılan kalça artroplastilerinin orta dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of MİD-TERM clinical and radiological results of total hip arthroplasty with short femoral stem and hip arthroplasty with conventional femoral stem
- Tez No: 735755
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma günlük ortopedik pratikte kullanılmakta olan kısa femoral stemlerin ve klasik femoral stemlerin klinik ve radyolojik açıdan değerlendirmelerini ve karşılaştırılmalarını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2014-2017 yılları arasında kısa femoral stem ve klasik femoral stem kullanarak total kalça artroplastisi uyguladığımız ve düzenli kontrollerini sağladığımız 252 kalça artroplastisini çalışmamıza dahil ettik.Çalışmaya katılımı sağlanan 185 kalça artroplastisi hastasını 2 gruba ayırdık.Grup1'i kısa femoral stem kullanılanlar Grup2'yi klasik femoral stem kullanılanlar oluşturmaktadır.Hastaların klinik sonuçlarını değerlendirmek için Harris Kalça Skoru , SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği ve Ön uyluk ağrısı değerlendirildi.Radyolojik değerlendirme için pre-operatif grafi , erken post-operatif grafi ve son takipteki pelvis ap grafileri kullanıldı.Radyolojik parametre olarak stem varus/valgus açılanması , kalça off-set değişimi , acetabular anteversiyon/inklinasyon , femoral migrasyon , asetabular migrasyon , periartiküler ossifikasyon ve hem acetabulum hem femoral komponent için osteointegrasyon değerlendirmesi parametrelerine bakıldı. Bulgular: Grup1 için ortalama takip süresi 5,5 yıl Grup2 için ise 5,2 yıldır.Her iki grup arasında Harris Kalça Skoru ve SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği skorları arasından anlamlı fark bulunmadı.Uyluk ağrısı istatiksel olarak anlı derecede Grup2 de daha yüksek oranda bulundu(p=0,0001).Radyolojik parametrelerde Grup1 için varus açılanma ve yıllık bazda açısal değişim Grup2 ye göre daha yüksek olarak bulundu.Femoral off-set artışı Grup1 için Grup2 den daha yüksek olarak bulundu.Periartiküler ossifikasyon Grup2 de Grup1'e oranla daha yüksek sıklıkta bulundu.Femoral osteointegrasyon Grup1 de proksimalde Grup2 de ise distalde daha yoğunlukta bulundu. Sonuç: Kısa femoral stemlerin ve klasik stemlerin ortam dönem klinik ve radyolojik karşılaştırmasına baktığımızda birbirine net olarak üstünlükleri görülmemekle birlikte.Maliyet/fayda oranına göre düşündüğümüzde kısa femoral stemlerin uygun hastalarda(düşük collo-diafizer açısı olan,coxa varası olan,genç artroplasti hastası vb) seçilerek kullanılmasının daha uygun olabileceği düşünülmektedir.Ancak net bir kanıya varabilmek için uzun dönem sonuçları içeren karşılaştırmalı , geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate and compare the clinical and radiological evaluations of short femoral stems and classical femoral stems used in daily orthopedic practice. Materials and Methods: We included 252 hip arthroplasty patients in our study, in which we performed total hip arthroplasty using short femoral stem and classical femoral stem and provided regular controls between 2014-2017 at Ankara Atatürk Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic. 185 hip arthroplasties participated in the study. We divided the patient into 2 groups. Group1 consisted of those who used short femoral stems and Group2 consisted of those who used classical femoral stems. To evaluate the clinical results of the patients, Harris Hip Score, SF-36 Quality of Life Scale and Anterior thigh pain were evaluated. Pre-operative graphy for radiological evaluation, early post-operative radiographs and pelvic ap radiographs at the last follow-up were used. As radiological parameters, stem varus/valgus angulation, hip off-set change, acetabular anteversion/inclination, femoral migration, acetabular migration, periarticular ossification and both acetabulum and osteoin femoral component values were used. download parameters were checked. Results: The mean follow-up period for Group1 was 5.5 years and for Group2 was 5.2 years. There was no significant difference between the Harris Hip Score and SF-36 Quality of Life Scale scores between the two groups. Thigh pain was statistically significantly higher in Group2. found(p=0.0001). In radiological parameters, varus angulation and annual angular change were found to be higher for Group1 than Group2. Femoral off-set increase was found to be higher for Group1 than Group2. Periarticular ossification was found in Group2 compared to Group1. Femoral osteointegration was found to be more intense in the proximal in Group1 and in the distal in Group2. Conclusion: When we look at the clinical and radiological comparisons of short femoral stems and classical stems in the medium term, they do not clearly show superiority to each other. When we consider according to the cost/benefit ratio, short femoral stems are suitable for patients (with low collo-diaphyseal angle, coxa varia, young arthroplasty patient, etc.). However, in order to reach a clear conclusion, comparative studies with long-term results are needed.