Covid-19 sürecinde hastanede yatan koah tanılı hastaların algılanan sosyal destek düzeyi ile duygudurumları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between perceived social support level and emotional status of hospitalized copd patients during the Covid-19 process
  1. Tez No: 813256
  2. Yazar: NURSENA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi sürecinde, KOAH tanılı bireyler enfeksiyona yakalanma korkusuyla daha çok sosyal izolasyona maruz kalmışlardır. Bu durum, KOAH tanılı bireylerin duygudurumlarını olumsuz etkileyerek, sosyal destek ihtiyaçlarının artmasına sebep olmuştur. Çalışmamızın amacı, pandemi sürecinde KOAH tanısı ile hastanede yatan hastaların, sosyal destek düzeyleri ile duygudurumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları servisinde KOAH tanısı ile yatan 18 yaş üstü toplam 181 gönüllü hasta ile yapıldı. Katılımcılara Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ile Sosyodemografik veri formu doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada katılımcıların yaş aralığı 41 ila 85 yaş arasında olup, yaş ortanca değeri 68 yaş olarak bulundu. Kadınlar %40,3 (n=73), erkekler %59,7 (n=108) oranındaydı. Katılımcıların %51,9 (n=94)'unda anksiyete, %56,9 (n=103)'unda depresyon olduğu tespit edildi. ÇBASDÖ puanı 35 (12-82), BAÖ puanı 8 (0-41), BDÖ puanı 11 (1-51) olarak bulundu. Kadınlarda, bekâr ve eşi vefat edenlerde, yalnız yaşayanlarda, alkol kullananlarda, asgari ücret altı geliri olanlarda anksiyete ve depresyonun daha sık olduğu bulundu. Evlilerin ve ailesiyle birlikte yaşayanların algılanan sosyal desteği daha yüksek bulundu. Algılanan sosyal destek ile anksiyete ve depresyon arasında negatif yönlü korelasyon olduğu saptandı. Anksiyete ve depresyon arasında ise pozitif yönlü korelasyon mevcuttu. Sonuç: Çalışmamızda, sosyal destek düzeyi arttıkça anksiyete ve depresyonun azaldığı saptandı. KOAH tanısıyla yatarak tedavi görenlerde depresyon ve anksiyete oranının yüksek olduğu görüldü. Sosyal desteği arttırıcı çalışmalar, anksiyete ve depresyonun azaltılmasını ve bununla birlikte hastaların duygudurumlarının olumlu yönde etkilenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: During the COVID-19 pandemic, individuals diagnosed with COPD were more exposed to social isolation for fear of contracting infection. This situation adversely affected the emotional states of individuals with COPD and increased their social support needs. The aim of our study is to evaluate the relationship between the social support levels and emotional states of hospitalized patients with the diagnosis of COPD during the pandemic process. Material and Method: This study was conducted with 181 volunteer patients over the age of 18 who were hospitalized with the diagnosis of COPD in the Chest Diseases Service of Konya City Hospital between 01.01.2022 and 31.12.2022. Participants were asked to fill out Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and sociodemographic data form. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data. Results: The age range of the participants in this study was between 41 and 85, and the median age was 68. Women were 40.3% (n=73) and men were 59.7% (n=108). It was determined that 51.9% (n=94) of the participants had anxiety and 56.9% (n=103) had depression. MSPSS score was 35 (12-82), BAI score was 8 (0-41), BDI score was 11 (1-51). Anxiety and depression were found to be more common in women, single and widowed individuals, those who live alone, those who use alcohol, and those with income below the minimum wage. Perceived social support was found to be higher for married people and those living with their families. A negative correlation was found between perceived social support and anxiety and depression. There was a positive correlation between anxiety and depression. Conclusion: In our study, it was concluded that as the level of social support increased, anxiety and depression decreased. It was observed that the rate of depression and anxiety was high in those who were hospitalized with the diagnosis of COPD. Studies to increase social support will reduce anxiety and depression, as well as positively affect the mood of the patients.