Üniversite öğrencilerinin biyoteknoloji ve genetik mühendisliği çalışmaları ile ilgili tutum, bilgi ve biyoetik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of university students' attitudes, knowledge and bioethical perceptions about biotechnological and genetic engineering studies
  1. Tez No: 226375
  2. Yazar: HİKMET SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eğitim ve Öğretim, Biotechnology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin biyoteknoloji çalışmalarına karşı olan tutumlarının, bu konular ile ilgili bilgilerinin ve biyoteknolojik çalışmaların uygulanması ile ilişkili görüşlerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla bir üniversitenin üç fakültesinden 222 üniversite öğrencisi ile nicel ve nitel çalışmalar yürütülmüş ve öğrencilerin biyoteknolojik çalışmalar ile ilgili tutuları, bilgileri ve görüşleri analiz edilmiştir.Ölçek değerlendirmesi sonucunda öğrencilerin biyoteknolojik çalışmalara karşı tutumlarının çeşitlilik gösterdiğini ve konuya bağlı olduğu belirlenmiştir. Fakülteler açısından ölçek sonucunda istatistiksel olarak belirgin farklılıklar bulunmuş, biyoloji bölümü öğrencilerinin fen bilgisi ve tıp fakültesi öğrencilerine göre biyoteknolojik çalışmalarda daha destekleyici oldukları belirlenmiştir. Bilgi ve kavram testinin kavramsal ve istatistik analizi sonucu, bütün öğrencilerin biyoteknoloji, genetik mühendisliği ve klonlama hakkındaki bilgilerinin zayıf olduğunu, ancak biyoloji bölümü öğrencilerinin, diğer öğrencilerle karşılaştırıldığında daha fazla bilgiye sahip olduklarını göstermiştir. Bunun yanı sıra biyoetik ikilemlerle ilgili olarak, öğrencilerin yanıtlarının ve nedenlerinin konuya bağlı olduğu ve genel olarak biyoetik eğitimine önem verdiklerini ve biyoloji ve genetik derslerinin biyoetik içermesi gerektiğini düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate university students? attitudes towards biotechnological studies, their knowledge in relation to these issues and their bioethical perceptions in relation to the application of biotechnological studies. Ouantitative and qualitative studies were conducted on university students. These included a survey of 222 students from three faculties in one university and a complementary analysis of their attitudes, knowledge and perceptions with respect to biotechnological studies.Results indicated that university students? attitudes towards biotechnological studies showed discrepancy and context dependence. Statistical significant differences were found between students from different faculties in terms of the results of the questionnaire and it was found that biology students were particularly supportive of biotechnological studies compared with science education and medical students. Conceptual and statistical analysis of the knowledge and concepts test showed that although all of the students? have poor knowlege about biotechnology, genetic engineering and cloning, biology students have more knowledge compared to other students. In addition, assessment of the students? responses and type of reasons related to bioethical dilemmas showed that students responses and reasons were context dependent and the results suggested that students generally regard bioethics education to be important and that genetics and biology lessons should include bioethics.