Biyoloji öğretmen adaylarının biyoteknoloji uygulamalarına yönelik tutumları ile bilimsel epistemolojik inançları arasındaki ilişki
The relationship of pre-service biology teachers' attitudes towards biotechnology practices and their scientific epistemological beliefs
- Tez No: 429399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 2. sınıftan 5. sınıfa kadar biyoloji öğretmenliği bölümü öğrencilerinin biyoteknoloji uygulamalarına yönelik tutumları, bilimsel epistemolojik inanç düzeyleri ve bunların arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya; Gazi Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümünde 2014 yılında; 2, 3, 4 ve 5. sınıfta öğrenim gören 113 öğrenci dahil edilmiştir. Öğretmen adaylarının; bilimsel epistemolojik inançlarını ölçmek için Pomeroy (1993) tarafından geliştirilen, Deryakulu ve Bıkmaz (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp düzenlenen“Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği”ve biyoteknolojiye yönelik tutumlarını belirlemek üzere Dawson ve Schibeci (2003) tarafından geliştirilen, ve Sürmeli ve Şahin (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Biyoteknoloji Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek güvenirlikleri yönünden yüksek bir iç tutarlılık elde edilmiştir. Biyoloji öğretmen adaylarının; cinsiyetlerine, yaşlarına, mezun oldukları lise türüne göre biyoteknoloji uygulamalarına ilişkin tutumları ve bilimsel epistemolojik inançları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemek üzere bağımsız örneklemler için t testi, sınıf seviyelerine göre anlamlı bir fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (ANOVA), biyoteknoloji uygulamalarına ilişkin tutumları ile bilimsel epistemolojik inançları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı konusu korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, biyoloji öğretmen adaylarının biyoteknoloji uygulamalarına ilişkin tutumlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Bilimsel epistemolojik inançlar yönünden;“geleneksel bilim anlayışları”ve“geleneksel olmayan bilim”anlayışları da yüksek bulunmuştur. Biyoloji öğretmen adaylarının“biyoteknoloji uygulamalarına ilişkin tutumları”ile hem“geleneksel”hem de“geleneksel olmayan”bilimsel inanışları arasında pozitif yönlü çok düşük düzeyde anlamlı olmayan bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to search the pre-service biology teachers' attitudes towards biotechnology, scientific epistemological belief levels and the relationship of them. 113 students of Gazi University Biology Teaching Department whose classes are 2'nd to 5'th, are included in the research. To measure pre-service teachers' epistemolocigal beliefs, Pomeroy (1993)'s“Scientific Epistemological Belief Scale”is used.“The Biotechnology Attitude Scale”which is devised by Dawson and Schibeci (2003) is used for measuring attitudes towards biotechnology. This scale is adapted to Turkish and tested by Sürmeli and Şahin (2010). The data acquired by scales is analysed by SPSS 15 software. The reliability of“Scientific Epistemological Belief Scale”and“The Attitude Scale Towards Biotechnology Practices”are found high.“Attitudes towards biotechnology practices”and“epistemological beliefs”are also searched according to their relationships of gender, age, clasroom level and the background education properties by“t test”and ANOVA analysis. The relation of“attitudes towards biotechnology practices”and“epistemological beliefs”is measured by correlation coefficent. Pre-service biology teachers' attitudes towards biotechnology practices is found high. Moreover, their“traditional scientific epistemological beliefs”and“non-traditional scientific epistemological beliefs”are also found high. As a result very low non significant relationship is found between pre-service biology teachers'“Attitudes towards biotechnology practices”and“scientific epistemological beliefs”.