Mide tümörlerinde visseral obezitenin risk faktörü olduğu 3d bilgisayarlı tomografi volümetri ile kantitatif olarak değerlendirilebilir mi?
Could there be a relationship between computerized tomography measurement of subcutaneous and visceral adipose tissue and gastric tumor?
  1. Tez No: 735824
  2. Yazar: ZAFER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Amacımız mide tümörü (MT) tanısı varlığında operabilite durumu, tümör diferansiasyonu ve hasta ile kontrol grupları arasında vücut yağ dağılımı açısından bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem ve Gereçler: Bu retrospektif çalışmaya Ekim 2015 ile Kasım 2020 arasında endoskopik biyopsi yapılan ve MT tanısı konan 102 hasta ve 63 kişiden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Visseral yağ dokusu (VAT), subkutan yağ dokusu (SAT), toplam yağ dokusu (TAT) L3-4 ve L4-5 düzeylerinden bilgisayarlı tomografi görüntülemede yazılım aracılığıyla ölçüldü. Bu vücut yağ parametreleri ile ortalama SAT (mSAT), ortalama VAT (mVAT) ve ortalama toplam yağ dokusu ( mTAT), ayrıca mSAT/ mTAT, mVAT/ mTAT ve mVAT/ mSAT oranlarından oluşan türev değerler elde olundu. Hasta ile kontrol grubu arasındaki ilişki ve ayrıca hasta grubunda operabilite durumu ve tümörün histopatolojik özellikleri açısından değerler karşılaştırıldı. Bulgular: MT tanılı hastalarında SAT, VAT, TAT, mSAT, mVAT ve mTAT değerleri kontrol grubuna göre L3-4 ve L4-5 seviyelerinde anlamlı derecede düşüktü (p:0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim is to explore whether there is a relationship between operability status, tumor differentiation and body fat composition between the control and patient groups in the presence of gastric tumor (GT). Materials and Method: This retrospective study included 102 patients who underwent endoscopic biopsy between October 2015 and November 2020 and were diagnosed with GT, and a control group of 63 subjects. Body adipose parameters, such as visceral adipose tissue (VAT), subcutaneous adipose tissue (SAT), total adipose tissue (TAT) were measured at L3-4 and L4-5 levels in computarized tomograpy imaging by software. With these body fat parameters, derivative values consisting of mean SAT (mSAT), mean VAT (mVAT) and mean total adipose tissue (mTAT), as well as mSAT/mTAT, mVAT/mTAT and mVAT/mSAT ratios were obtained. These values were compared in terms of the relationship between GT patients and the control group, as well as operability status and histopathological features of the tumor in GT patients. Results: SAT, VAT, TAT, mSAT, mVAT and mTAT values were significantly lower at the L3-4 and L4-5 levels in diagnosed with GT patients compared with the control group (p:0.001).