Beş yıldızlı şehir otellerinde verimlilik standartları, uygulanabilir verimlilik yöntemleri, analiz teknikleri ve model önerisi
The Productivity standarts, applicable productivity methods, analysis techniques in the five-star hotels and a model suggestion
  1. Tez No: 73583
  2. Yazar: EVREN ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüzde hızla gelişen ve sayısız yatırımların gerçekleştiği turizm sektöründe faaliyet gösteren beş yıldızlı konaklama işletmeleri, azda olsa, hizmet kalitesini artırmak ve çalışanlarını verimli kılmak için açısından çeşitli faaliyetler içine girmişlerdir. Bu çalışmada, konaklama işletmelerinin verimliliğe ne derecede önem verdikleri, bu konuda neler yaptıkları ve en önemlisi eksiklerini kapatmak, daha üstün bir hizmet kalitesine ulaşmak için verimliliğin artırılması konusunda nasıl bir tutum içine girmeleri gerektiği araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, konaklama işletmelerinde mevcut kullanılan verimlilik standartlarım tespit etmek, verimliliğin daha da artırılması için uygulanabilecek verimlilik teknikleri sunmak ve işletmelerde kullanılabilecek bir model önerisi oluşturmaktır. Beş yıldızlı konaklama işletmelerinde verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılması için insan kaynaklarının etkin bir biçimde yönetilmesi ve uygulanacak tüm yönetim teknik ve modellerinin insan faktörünü ön plana çıkaracak şekilde tasarlanması gereği anlatılmıştır. Diğer bir amaç, yönetimlere verimliliğin artırılmasının niçin önemli olduğunu anlatmak, verimliliği artırmak için kullanılacak yönetim tekniklerini işletmelerinde uygulamalarını sağlamak ve verimliliğin artırılması için yapılan tüm çalışmaları destekleyen bir model önerisi sunmaktır. Araştırmada varılan sonuç, birçok beş yıldızlı konaklama işletmesinde verimlilik kavramına yeterince önem verilmediği, verimliliğin artırılması için gerekli faaliyetlerin sürdürülmediği ve tekniklerin kullanılmadığı, insan faktörüne ve, insan kaynaklan yönetimine akılcı ve etkin bir şekilde yaklaşılmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The five-star city hotels, which oprate in the fast-growing tourism sector, where numerous investments are made, have recently started to conduct several activities to increase the service quality and the worker's productivity. In this project, the level of importance given to productivity by the managements, what is done to increase productivity and more important, to catct up with higher level of service quality, what type of attitude should be refeclected, has been examined. The main purpose of this research is to determine the productivity standarts, which are still used in five-star hotels, to present productivity management techniques to incerase productivity and to come up with a model suggestion, which can be applied in the hotels. In order to increase the productivity and quality levels in the five-star hotels, the must of applying an effective human resource management style and the importance of having management techniques and models, which regard the human factor as the key prospect to higher productivity, are described. The research results obtained can be summarized as follows; Many of the five- star hotels are not giving the required importance to incerase productivity and they are not showing interest in human factor and moreover they are not conducting effective and rational human resources management techniques. As this is the case, the objective of this project is to explain to management why it is important to increase productivity, to ensure that management techniques are used effectively and to present a model suggestion(proposal), which will support all the productivity activities.