Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma amaçlarının belediyelere yansıması: Türkiye, Almanya ve İngiltere uygulamaları
Reflection of the United Nations sustainable development goals on municipalities: Turkey, Germany and United Kingdom applications
  1. Tez No: 735840
  2. Yazar: EREN TOZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kalkınmanın dünya çapında gerçekleşmesini öngören, 17 amaçtan ve bunlarla bağlantılı 169 hedeften oluşan sürdürülebilir kalkınma amaçları (SKA), Birleşmiş Milletlere üye olan 193 ülke tarafından 2015 yılında kabul edilmiştir. Toplumsal, çevresel ve ekonomik sorunların çözümüne yoğunlaşan sürdürülebilir kalkınma amaçlarına 2030 yılına kadar ulaşılması beklenmektedir. Belirli mali kaynaklara, yetkilere ve görev alanlarına sahip belediyelerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşılması bakımından dikkat çekici konumu bulunmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının ve bu amaçlara ait hedeflerin tüm detaylarıyla ele alınarak kavranması, bu konuda belediyelerin rollerinin vurgulanması ve belediyelerin önemine dikkat çekilmesi, Türkiye, Almanya ve İngiltere'deki belediye uygulamaları incelenerek bu alandaki tecrübelerin anlaşılması ve karşılıklı politika transferlerine temel oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşılması için belediye yönetimlerinin karar alma süreçlerinde aktif rol oynamalarının teşvik edilmesi, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak politikaları destekleyici ve güçlendirici önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, konuyla ilgili teorik altyapı oluşturulmuş, 17 sürdürülebilir kalkınma amacı ve bunlarla bağlantılı 169 hedef detaylıca incelenmiş, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının belediyelerle olan ilişkisi ortaya konmuştur. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarının belediyelere olan yansıması Türkiye, Almanya ve İngiltere'deki uygulama örnekleri kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın tamamlanmasıyla, Türkiye, Almanya ve İngiltere'nin sürdürülebilir kalkınma amaçlarına tam anlamıyla ulaşamadıkları belirlenmiştir. Belediyelerin uyguladığı projelerin bazılarının sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşılması yönünde katkı sağladığı ancak yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable Development Goals (SDGs), which envisage development to take place worldwide and consist of 17 goals and 169 related goals, were adopted by 193 countries that are members of the United Nations in 2015. Sustainable development goals, which focus on solving social, environmental and economic problems, are expected to be achieved by 2030. Municipalities with certain financial resources, authorities and duties have a remarkable position in terms of achieving sustainable development goals. In this study, it is aimed to understand the sustainable development goals and objectives of these goals in all details, to emphasize the role of municipalities in this regard and to draw attention to the importance of municipalities, to understand the experiences in this field by examining the municipal practices in Turkey, Germany and United Kingdom, and to form the basis for mutual policy transfers. In addition, it is aimed to encourage municipal governments to play an active role in decision-making processes in order to achieve sustainable development goals, and to make suggestions that support and strengthen policies that will contribute to the realization of sustainable development goals. In this study, which consists of three parts, the theoretical infrastructure on the subject has been created, 17 sustainable development goals and 169 related goals have been examined in detail, and the relationship between sustainable development goals and municipalities has been revealed. The reflection of the sustainable development goals on the municipalities has been discussed within the scope of the implementation examples in Turkey, Germany and United Kingdom. With the completion of the study, it was determined that Turkey, Germany and United Kingdom could not fully achieve their sustainable development goals. It was concluded that municipalities contributed to the achievement of sustainable development goals, but were insufficient.