9-12 yaş grubu mülteci çocukların kaygı ve ruhsal uyum düzeylerinin belirlenmesi: Karabük ili örneği
Determining the anxiety and mental adaptation levels of refugee children aged 9-12: Case of Karabuk
  1. Tez No: 735841
  2. Yazar: TUĞBA ERGENEKON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırma Karabük iline bağlı okullarda okuyan 9-12 yaş aralığındaki mülteci çocuklarda kaygı ve ruhsal uyum durumunu araştırmak amaçlı tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma toplam 229 Türkçe bilen mülteci çocuklar üzerinde gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Katılımcı Anket Formu, Hacettepe Ruhsal Uyum Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen çocuklara bir rehber öğretmen ve araştırmacı eşliğinde Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Aynı gün içinde sınıf öğretmenlerine çocuklar ile ilgili sorulardan oluşan Ruhsal Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) verilmiştir. Ayrıca ölçek güvenilirliği için cronbach alfa değerinden yararlanılarak sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Verilerin analizinde, Bağımsız örneklem T testi, ANOVA, Levene, Bonferroni ve Tahane's T2, Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Araştırmaya 229 mülteci çocuk katılmış olup, yaş ortalaması 11,17±1,07'dir. Araştırmaya katılan çocukların %44,1'i kız, %55,9'u erkeklerden oluşmaktadır. Çocuklardan %80,7'si aile üyeleriyle birlikte aynı ülkede yaşamaktadırlar. Çocukların %86,9'u ailelerinin göç etme nedenlerini ülkelerindeki savaş olarak belirtmişlerdir. Çocukların ortalama olarak menşe ülkelerinden ayrılma yaşları 8,24±2,00 ve Türkiye'de yaşama süreleri ortalama olarak 31,47±18,55 ay olarak belirlenmiştir. Türkiye'deki şartlardan memnun olmayan çocukların %39,2'sinin ekonomik sorunlar sebebiyle memnuniyetsiz oldukları belirlenmiştir. Yabancı bir ülkede yaşamaktan dolayı zorluk yaşayan çocukların %43,3'ü dil farklılıklarından, %28,4'ü ise ekonomik sorunlardan dolayı zorluk yaşadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a descriptive, cross-sectional and relational study to investigate the anxiety and mental adjustment status of refugee children aged 9-12, studying in schools in Karabuk. The research was conducted on 229 refugee children who speak and understand Turkish. Participant Questionnaire Form, Hacettepe Mental Adjustment Scale and State-Trait Anxiety Inventory were used to collect data. The State-Trait Anxiety Inventory was administered to the children included in the study in the presence of a counselor and researcher. On the same day, the Mental Adjustment Scale, consisting of questions about children, was applied to the classroom teachers. The data were transferred to the IBM SPSS Statistics 23 program. While evaluating the research data, frequency distribution (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation) for numerical variables are given. In addition, the results are given in tables by using the Cronbach's alpha value for scale reliability. Independent sample T test, ANOVA, Levene, Bonferroni and Tahane's T2, Pearson correlation tests were used in the analysis of the data. 229 refugee children participated in the study, and the mean age of participating in the study was 11.17±1.07. 44.1% of the children participating in the study are girls and 55.9% are boys. 80.7% of children live in the same country with their family members. 86.9% of the children stated that the reason for their families' migration was the war in their country. The average age of the children to leave their country of origin was 8.24±2.00 and the average life expectancy in Turkey was 31.47±18.55 months. It has been determined that 39.2% of the children who are not satisfied with the conditions in Turkey are dissatisfied due to economic problems. 43.3% of the children who had difficulties due to living in a foreign country stated that they had difficulties due to language differences and 28.4% of them due to economic problems.