The effects of marine protected areas on recreational fishing, with a focus on temperate waters
Deniz koruma alanlarının rekreasyonal balıkçılığına olan etkileri, ılıman sulara odaklı olarak
- Tez No: 810585
- Danışmanlar: DR. BRYCE BEUKERS-STEWART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz ve Kıyı Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Deniz Koruma Alanları, tüm dünyadaki deniz ekosisteminin ve biyolojik çeşitliliğin korunması için yararlı bir araç olarak görülmüştür. Bu Deniz Koruma Alanları (DKAlar), biyolojik çeşitlilik ve sömürülen türlerin korunması için koruma bölgelerindeki insan faaliyetlerini sınırlar. Bu nedenle bunların, balık tutma, yem toplama, dalgıç toplama gibi rekreasyonel faaliyetler üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bu mevcut çalışma, konuyla ilgili hazır araştırmalardan yararlanarak ikincil verileri kullanmıştır ve DKA'ların, ılımlı sulara odaklanarak, rekreasyonel faaliyetlere etkisi ve bu DKA'ların rekreasyonel faaliyetler üzerindeki avantaj ve dezavantajları gibi birçok soruyu ele almıştır. Rekreasyonel balıkçılıkla DKA' lar değişik şekillerde birbiriyle uyumlu olabilir. Bu çalışma, Deniz Koruma Alanları (DKA)' ları avlanma ve bırakma balıkçılığıyla uyumla olduğunu, fakat türler arasında ekolojik bir etkisi olmadığını sağlamıştır. Ayrıca, avcıların eğitilmesinin, yakalama ve serbest bırakma balıkçılığıının DKA'larla uyumlu hale getirilmesi için eğitimlerinin yapılması önerilmektedir. Yönetim perspektifinden bakıldığında, DKA'ların başarı kriterlerinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, stratejileri formüle ederken farklı DKA ve bölgelerde farklı türlerin özelliklerini incelemek için güçlü bir ihtiyaç vardır. Kamuoyu ve topluluk katılımı, DKA'ların kabul edilebilirliği ve büyümesi için de önemlidir. Bu DKA'ların yönetimi, DKA'ların stratejilerini ve hedeflerini formüle ederken Sosyal Etki Değerlendirmesini anlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Marine Protected Areas have been realized as a useful tool for the protection of marine ecosystem and biodiversity all over the world. These Marine Protected areas MPAs limit human activity in the conservation regions in order to protect biodiversity and exploited species. Hence they have a direct effect on recreational activities like fishing, bait collection, diver collection etc. The present study has used secondary data from all ready conducted researches on the subject matter and has addressed a lot of questions like the effect of MPAs on recreational activities with focus on temperate waters, the advantages and disadvantages of these MPAs on recreational activities. The Different ways that Recreation fishing can be compatible with MPAs. In this study, it is also found that there is the possibility that catch and release angling can be compatible with no take marine protected areas MPAs, provided that there is no ecological effect among species. Also, it is suggested that training of anglers, their education should be done in order to make the Catch and release angling compatible with MPAs. From the management perspective, there is a need for identification of benchmarks of success of MPAs. Also, there is a strong need to study characteristics of different species under different MPAs and regions, while formulating strategies. Public opinion and community participation are also important for the acceptability and growth of MPAs. Management of these MPAs must understand the Social Impact assessment while formulating strategies and objectives of MPAs.