Farklı temizleme yöntemlerinin kontamine CAD/CAM bloklarla rezin siman arasındaki bağlantı dayanımına etkisi
The effect of different cleaning methods on the resin bond strength to contaminated CAD/CAM blocks
  1. Tez No: 735963
  2. Yazar: HASAN CAN BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu in-vitro tez çalışmasının amacı, farklı temizleme yöntemlerinin kontamine edilmiş CAD/CAM bloklarla rezin siman arasındaki bağlantı dayanımına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada; zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Vita Suprinity) [S], lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik (IPS e.max CAD) [Ex], lösit ile güçlendirilmiş cam seramik (IPS Empress CAD) [Em], polimer infiltre seramik (Vita Enamic) [En] CAD/CAM bloklar kullanılmıştır. Nihai boyutları 5x5x1,5 mm olacak şekilde her bir materyalden 55 adet, toplamda 220 adet örnek hazırlanmıştır. Tüm örneklere %9,5 hidroflorik asit uygulanmıştır. Uygulanacak farklı temizleme yöntemlerine göre 5 alt gruba ayrılmıştır(n=10). Bir grup kontamine edilmemiş (C), diğer 4 gruptaki örnekler tükürük ve silikon ile kontamine edilmiştir. Temizlikte; hava-su spreyi (WS), %0,5 NaOCl solüsyonu (HC), %37'lik H3PO4 (PA) ve Ivoclean (CP) kullanılmıştır. Temizleme işlemleri sonrası yüzeyler taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Örneklere sırasıyla silan (Gc Ceramic Primer II) ve universal rezin siman (Relyx U200) uygulandıktan sonra universal test cihazında 1mm/dk kafa hızında MBD testi yapılmıştır. Veriler iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this iv-vitro study is to evaluate the effect of different cleaning methods on the resin bond shear bond strength to contaminated CAD/CAM blocks. Materials and Methods: In the study, lithium disilicate ceramic (IPS e.max CAD) [Ex], zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity) [S], leucite reinforced ceramic (IPS Empress CAD) [Em], polymer infiltrated ceramic network (Vita Enamic) [En] including 4 CAD/CAM blocks were used. A total of 220 samples of 5x5x1,5 mm in size, 55 of each material were prepared. Lithium disilicate ceramic (IPS e.max CAD) and zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity) specimens were crystallized. Specimens were etched with a 9,5% hydrofluoric acid. The samples were divided into 5 subgroups according to the cleaning methods to be applied (n = 10). One group is uncontaminated (C), other 4 groups are contaminated with saliva and silicone. Contaminated surfaces of ceramic specimens were cleaned with either water spray (WS), with 0.5% sodium hypochlorite solution (HC), with a cleaning paste (CP) and %37 phosphoric acid (PA). Control group (C) was not cleaned. One sample from each group was examined with a scanning electron microscope. After cleaning regimens, adhesive resin cement (Relyx U200) was bonded to the samples and SBS test was applied to the samples with a universal testing machine at a crosshead speed of 1 mm/min. Data were analyzed statistically using two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD tests.