Peptid yapılı gastrointestinal sistem hormonlarından grelin ve motilin'in insan plazmasında tayini için kromatografik yöntem geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of chromatographic methods for quantification of peptid structered gastrointestinal system hormones, ghrelin and motilin in human plasma
  1. Tez No: 735970
  2. Yazar: SAKİNE ATİLA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU YENİCELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Grelin ve motilin peptit yapılı gastrointestinal sistem hormonlarıdır. Yapısal olarak benzer olan bu moleküllerin memelilerde gastrointestinal hareketliliği uyarmada, gastrik boşalmayı hızlandırmada ve gastrik açlığı indüklemede rol oynadığı bilinmektedir. Grelin ayrıca büyüme hormonu salgılanması, gut hareketliliğinin ayarlaması, mide ve bağırsak korunmasında da önemli rol oynamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında grelin ve motilin'in insan plazmasında miktar tayini için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi yöntemleri geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Floresans dedeksiyon için analitler floreskamin ile türevlendirilmiştir. İki yöntemde de ayrım C8 kolonda (4,6 x 150 mm, 3,5 μm partikül boyutu), trifloroasetik asit içeren su ve asetonitrilden oluşan hareketli fazlar kullanılarak yapılmış ve gradient elüsyon uygulanmıştır. Dedeksiyon 390 nm eksitasyon ve 495 nm emisyon dalgaboylarında yapılmıştır. Grelin ve des-asil grelin için geliştirilen yöntem 20-800 ng/mL derişim aralığında doğrusaldır. Tayin sınırı grelin ve des-asil grelin için sırasıyla 11,32 ng/mL ve 9,81 ng/mL olarak belirlenmiştir. Motilin tayini için geliştirilen yöntem 2-200 ng/mL aralığında doğrusal bulunmuş, tayin sınırı 1,84 ng/mL olarak hesaplanmıştır. İki yöntemin de özgünlük, kesinlik ve doğruluğu gösterilmiş, analit çözeltilerinin farklı çalışma koşullarındaki stabilitesi incelenmiştir. Motilin için geliştirilen yöntemin insan plazmasındaki uygulaması, beş sağlıklı gönüllüden toplanan plazmada motilin miktarlarının ölçülmesi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ghrelin and motilin are peptide structured gastrointestinal system hormones and belong to the same peptide family (ghrelin/motilin peptide family). These structurally similar molecules are known to play a role in inducing gastrointestinal motility, accelerating gastric emptying, and inducing gastric lavage. Ghrelin is also known to play an important role in the protection of the stomach and intestines as well as the regulation of growth hormone secretion and gut mobility. In this thesis, two High Performance Liquid Chromatography methods were developed and validated for the quantification of ghrelin and motilin in human plasma. Analites were derivatized with fluorescamine for fluorescence detection. Separation was performed on a C8 column (4,6 x 150 mm, 3,5 μm particles) using water and acetonitrile containing trifluoroacetic acid as a mobile phase. Gradient elution was used in both methods. The method develeloped for ghrelin and des-acyl ghrelin determination was linear in the range of 20-800 ng/mL. The quantification limits for ghrelin and des-acyl ghrelin were found 11,32 and 9,81 ng/mL, respectively. The method develeloped for motilin was found linear in the range of 2-200 ng/mL. The quantification limit for motilin was 1,84 ng/mL. Specificity, precision and accuracy of both methods were evaluated and stability of the analyte solutions in different working conditions were investigated. The application of the method developed for motilin was demonstrated by measuring the amounts of motilin in human plasma samples collected from five healthy volunteers.