Yabancı uyruklu ilkokul öğrencilerinin Türkçe okuma-anlama ve yazma becerilerinin eğitsel dijital oyun destekli öğretim etkinlikleri ile geliştirilmesi
Improvement of Turkish reading comprehension and writing skills of foreign primary school students with educational digital game-assisted instructional activities
  1. Tez No: 735971
  2. Yazar: MEDİHA GÜNER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. DİLEK BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu araştırmanın genel amacı A1 düzeyinde Türkçe öğrenen yabancı uyruklu ilkokul öğrencilerinin ikinci dil olarak Türkçe okuma-anlama ve yazma becerilerinin eğitsel dijital oyun destekli öğretim etkinlikleri ile nasıl geliştirilebileceğini ortaya koymaktır. Eylem araştırması desenine göre tasarlanan araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırma, A1 düzeyi Türkçe okuma-anlama ve yazma becerilerinde sorun yaşayan 10 yabancı uyruklu ilkokul öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerin Türkçe okuma-anlama ve yazma becerilerini eğitsel dijital oyun destekli öğretim etkinlikleri ile geliştirmeye yönelik toplam altı eylem döngüsü gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, okuma-anlama başarı testi, yazma becerisi değerlendirme rubriği, araştırmacı günlüğü, öğrenci ürünleri, gözlem, kontrol listeleri, görüşme formları ve geçerlik komitesi ses ve video kayıtları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ilişkili örneklemler için t testi ve puanlayıcılar arası uyuşumu göstermek için kullanılan Kendall W Testi ile analiz edilmiştir. İlişkili örneklemler için t testinden elde edilen sonuçlar için etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Nitel veriler ise tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiş olup analiz için NVivo 12 programı kullanılmıştır. Araştırmada eğitsel dijital oyun destekli öğretim etkinlikleri ile gerçekleştirilen eylem döngüleri sonucunda A1 düzeyi okuma-anlama ve yazma becerilerinde sorun yaşayan 10 öğrencinin ikinci dil olarak Türkçe okuma-anlama ve yazma becerilerinin gelişim gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine how the reading comprehension and writing skills of foreign primary school students in A1 level Turkish language classes could be improved with educational digital game-assisted instructional activities. The participants of the study, which was designed according to the action research methodology, were determined by using criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Thus, the study was conducted with 10 foreign primary school students who experienced problems with A1 level Turkish language reading comprehension and writing skills. Six action cycles were conducted to improve the Turkish reading comprehension and writing skills of the students with educational digital game-assisted instructional activities. A personal information form, a reading comprehension achievement test, a writing skill assessment rubric, a research diary, student products, observation, checklists, interview forms, and validity committee audio and video recordings were used as data collection tools in the study. The quantitative data of the study were analyzed with the dependent samples t-test, and the Kendall W-Test which is used to determine inter-coder agreement. The effect size was calculated for the results obtained from the dependent samples t-test. The qualitative data were analyzed with thematic analysis method using NVivo 12 software. As a result of the action cycles conducted with educational digital game-assisted instructional activities in the research, it was concluded that 10 students who experienced problems with A1 level reading comprehension and writing skills exhibited improvements in Turkish reading comprehension and writing skills as a second language.