The impact of river rehabilitation on flood mitigation: A case study of Ismetiye creek Bursa
Taşkınla mücadelede nehir ıslahının etkisi: Bursa ili İsmetiye deresi uygulaması
- Tez No: 736003
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Bursa'da bulunan İsmetiye deresinde yapılmakta olan nehir ıslahının, taşkın yatağı haritası üzerindeki etkisi Q500 ve Q1000 debileri için incelenmiştir. Bunun için gerekli veriler kanal içi ve havzadaki yükseklik verileri ile debi değerleridir. ArcMap'de havzanın sayısal yükseklik modelini oluşturmak için hem nokta yükseklik verileri hem de topografik kontur çizgileri kullanılmıştır. Daha sonra bu model, HECRAS programı kullanılarak, havzanın ekstrem debiler altında taşkın yatağı haritasının çıkarılmasında kullanılmıştır. Taşkın yatağı haritası, nehrin ıslah edilmesinden önce ve sonra olmak üzere her iki durum için de oluşturulmuştur. Daha sonra bu iki durum için su derinliği ve taşkın haritaları karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, taşkın tehlike haritaları, taşkın hız haritaları ve su yüzeyi yükseklik haritaları çizilip karşılaştırılmıştır. Nehir boyunca belirlenen istasyonlarda ana kanaldaki ve taşkın yataklarındaki akım hidrografları hesaplanmıştır. Islah çalışmalarının, taşkın yatağı akımını ve taşkın yayılımını önemli ölçüde azaltarak taşkınla mücadeleye katkıda bulunduğu görülmüştür. Son olarak, ilerideki çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of channel rehabilitation on the extent of floodplain map for Q500 and Q1000 discharges is investigated in the Ismetiye creek, located in Bursa, Turkey. The necessary data used is discharge and the elevation data for the main channel and the catchment area of Ismetiye creek. Both point elevation data and topographic contour lines are used to create the digital elevation model of the area in Arc Map. Subsequently, it is used to develop the floodplain model of catchment area for extreme discharges using HEC-RAS software for the two cases including before and after the rehabilitation of Ismetiye creek. Water depths and floodplain maps are compared for these two cases. In addition, flood hazard maps, flood velocity maps, and water surface elevation maps are developed and compared. Flow hydrographs in the main channel and overbanks are computed at specified stations along the river. It is observed that rehabilitation works contributed the flood mitigation by reducing overbank flows and flood extent considerably. Finally, some recommendations are proposed for future works.