19-45 yaş arası kadın bireylerde sosyal medya kullanımının duygusal yeme üzerine etkisi
The effect of social media use on emotional eating in women aged 19-45
  1. Tez No: 737943
  2. Yazar: CANSU SESLİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada menopoz öncesi kadınların sosyal medya kullanımlarının duygusal yeme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 19-45 yaş aralığında bulunan 401 kadın birey katılmıştır. Çalışma İstanbul, Kadıköy bölgesinde oturan kadınların katılımı ile online anket formlarının eksiksiz doldurulması ile tamamlanmıştır. Çalışmanın anket formu genel bilgiler ve sağlık durumunu belirlemeye yönelik sorular, duygusal yemenin değerlendirilmesi için Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ), yeme bozukluklarının araştırılması için Yeme Tutum Testi (YTT-40) ve sosyal medya kullanımı bilgisi için Sosyal Medya Kullanım Ölçeği kısımlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
​This study, it was aimed to examine the relationship between emotional eating and social media use in premenopausal women. 401 female individuals between the ages of 19-45 participated in the study. The study was completed with the participation of women living in Istanbul, Kadıköy, by filling out the online questionnaires completely. The questionnaire form of the study consists of general information and questions to determine health status, Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) for evaluating emotional eating, the Eating Attitude Test (YTT-40) for investigating eating disorders, and Social Media Usage Scale for social media usage information.