Periodontal hastalıkla ilişkili durum/hastalıklarda kulak burun boğaz uzmanlarının/uzmanlık öğrencilerinin farkındalık düzeylerinin ve davranış biçimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness levels and behavioral patterns of ear, nose and throat specialists/specialist students in conditions/diseases related to periodontal disease
- Tez No: 840890
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DENİZ ÇETİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ağız sağlığı, genel sağlık ile yakından ilişkilidir. Ağız hastalıklarının erken teşhisi ve hastaların diş hekimine yönlendirilmesi; sistemik sağlık için önem arz eder. Periodontal hastalıklar oldukça sık görülen, bulaşıcı olmayan kronik enflamatuar hastalıklardır. Bu noktada Kulak Burun Boğaz hekimlerinin (KBB) diş hekimleri ile benzer ve yakınlık gösteren alanlarda çalışması, ağız sağlığı ile ilişkili tedavi ve yönlendirme süreçleri esnasında aktif rol almaları açısından önem göstermektedir. Böylece sistemik hastalıklar için bir risk faktörü olan periodontal hastalıklar ve aslında çift yönlü gerçekleşen bu ilişkinin doğru ve hızlı bir şekilde düzeltilmesini gerçekleştirmek söz konusu olabilecektir. Bu çalışmanın amacı KBB hekimlerinin periodontal hastalık ve sistemik sağlık arasındaki ilişki hakkında farkındalık ve davranış biçimlerinin değerlendirmektir. 37 sorudan oluşan anket formu, Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği'ne kayıtlı ve Türkiye'de çalışan KBB uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinden oluşan yaklaşık 1400 kişiye elektronik posta yoluyla iletildi. 406 kişi (%29) tarafından yanıtlandı. Katılımcıların %95,3'ünün periodontal hastalıkların sistemik sağlığı etkileyen önemli rahatsızlıklar olduğu görüşüne katıldıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Oral health is closely related to general health. Early diagnosis of oral diseases and referral of patients to the dentist are important for systemic health. Periodontal diseases are frequently observed, non-contagious chronic inflammatory diseases. At this point, it is important for Ear, Nose and Throat Specialists (ENT) to work in areas similar and close to dentists to be able to take an active role during the treatment and guidance processes related to oral health. Thus, it will be possible to perform an accurate and rapid intervention against periodontal diseases, which are a risk factor for systemic diseases. The aim of this study is to evaluate the awareness and behavior of ENT specialists about the relationship between periodontal disease and systemic health. The survey form which consists of 37 questions, was sent via e-mail to approximately 1400 people, consisting of ENT specialists and specialty students registered and working with the Turkish Ear Nose Throat and Head and Neck Surgery Association. Answers were received by 406 people (29%). It was detected that 95.3% of the participants agreed on the view that periodontal diseases are important disorders that affect systemic health.