The Integration of reading and writing through pair and group work
Okuma ve yazma becerilerinin ikili ve grup aktiviteleri ile pekiştirilerek birlikte öğretimi
- Tez No: 73606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KESKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yazma ve okuma becerileri, genellikle öğrencilerin en zor edindikleri becerilerdir. Bu iki becerinin ayrı ayrı öğretilmeye çalışılması, öğrencileri başarısızlığa iten en büyük nedenlerden biridir. Bu çalışma adı geçen iki becerinin birleştirilip, grup ve ikili aktivitelerle pekiştirildiğinde başarının artacağını kanıtlamak amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi hazırlık sınıflarından 80 öğrenciye aktiviteler ve test uygulanmıştır. Öğrenciler her sınıftan 20 şer kişi olmak üzere dört ayrı sınıftan gelişigüzel seçilmiş ve 40'ar kişi olarak iki ayrı grupta toplanmışlardır. Bu gruplardan ilkine beş okuma ve beş yazma aktivitesi birleştirilmeden uygulanmış ve becerilerinin ayrı ayrı geliştirilmesine yönelik bu aktivitelerin bitiminden hemen sonra öğrencilere bir test verilmiştir. Aynı sürede diğer 40 öğrenci ise, yazma ve okuma becerilerinin birleştirildiği 10 aktivitiye uygulamışlar ve aynı teste tabi olmuşlardır. Test sonucunda ikinci grupta olan 40 öğrenci (yazma ve okuma aktivitelerinin birleştirilerek uygulandığı) diğer gruptaki 40 öğrenciye (yazma ve okuma aktivitilerinin birleştirilmeden uygulandığı) göre daha başarılı olmuşlardır. Test sonuçları T-testi adı verilen bir istatistik ölçümü ile değerlendirilerek bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular bu çalışmadaki görüşleri doğrular niteliktedir. Test sonucunda ortaya çıkan değerler bu iki becerinin birleştirilerek öğretildiğinde öğrencilerin başarılarının arttığını göstermektedir. Ayrıca bu aktivitelerin ikişerli veya grup çalışmaları ile pekiştirilmesi öğrenci katılımı ve motivasyonunu artırmıştır. Bu çalışmada da sunulduğu gibi bu tip aktivitiler güncel hayatta öğrencilerin karşılaşacağı türdendir. Bu da iletişimi artırmaktadır. Sonuç olarak denilebilir ki, yazma ve okuma becerileri, konuşma ve dinleme becerileri gibi iletişim için çok önemlidir. Bu çalışma, yazma ve okuma becerilerinin birleştirilerek ikili veya grup çalışması ile pekiştirildiğinde öğrencilerin hedefe daha çabuk ulaştığını ve başarılarının arttığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Writing and reading are the two language skills students find most difficult to learn. Students tend to become unsuccessful when these two skills are taught separately. This study has been implemented to prove that the language skills and thus the success of our students increase when these two skills are taught integratively through pair and group work. In this study, a test and various activities were prepared for 80 students of Gazi University prep classes. 20 students from four different classes were selected at random. These students were then organized as two different groups with 40 students in each. 5 writing and 5 reading activities were introduced to the first group and these activities focused on these skills separately. As soon as the activities were finished the students were given the test. Meanwhile the students in the other group practised ten activities based on teaching writing and reading skills integratively and then, they were given exactly the same test. At the end of the test, the students in the second group (who had practised the two skills integratively) were found to be more successful than the students (who had practised these two skills separately) in the first group. The results of the test have been processed through a statistic measurement called T-test and the findings thus obtained have proved to verify the views mentioned in this study. The results of the test prove that the students' success increase when these two skills are taught in integration through pair and group work. Besides, practising the activities in pairs and groups increase students involvement and motivation mainly because they are related to real life and thus lead to communication. As a result, it may be said that the writing and the reading skills are at least as important as the listening and the speaking skills. This study proves that the students' success increases when writing and reading skills are taught in integration through pair and group work activities. III