Yapım işlerinde kaynak dengeleme problemleri için sezgisel yöntemlerin uygulanması
Application of intuitive methods for resource leveli̇ng problems in construction works
- Tez No: 736075
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapım işlerinde kaynak kullanımında büyük farklılıklar ile ilgili zorluklardan kaçınmak için projede kaynak dengeleme gerekmektedir. Bu çalışmada kaynakların kısıtlı olmasından dolayı karşılaşılan problemlerin çözümü incelenmektedir. Faaliyetlerin aksamadan gerçekleştirilebilmesi için doğru kaynağın, doğru zamanda istenilen miktarda hazır olması gerekmektedir. Faaliyetlerde gerçekleştirilen kaynak çakışması önemli bir problemdir. Projenin tamamlanması için gerekli zamanı en aza indirmek için yürütme sürecinin en uygun parametrelini ve göstergelerini belirlemek gerekir. Bu çalışmanın özgünlüğü kaynak dengeleme problemi için Jaya yöntemini kullanmaktır. Projelerin karmaşıklığı nedeniyle, kaynak tahsisi ve tesviye, temel olarak optimum çözümleri garanti edemeyen buluşsal prosedürler kullanılarak çözülen iki ayrı alt problem olarak ele alınmaktadır. Çoğu zaman, ağ grafikleri ilk önce“zaman”parametresi tarafından, kısıtlamaları dikkate almadan optimize edilir ve belirtilen zaman sınırına ulaşıldığında, kaynakların dağıtımını yapılacaktır. Günlük kaynak sayısını minimize ederek günlük verimliliği artırılmaktadır. Bu çalışmada Jaya algoritması dikkate alınarak MATLAB bilgisayar programla dili yardımıyla bir bilgisayar programı geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Resource leveling is required in the project to avoid difficulties associated with large differences in resource use in the project. In this study, the solution of the problems encountered due to the limited resources is examined. In order for the activities to be carried out without interruption, the right resource must be ready at the right time in the desired amount. Resource overlap in activities is an important problem. In order to minimize the time required for the completion of the project, it is necessary to determine the most appropriate parameters and indicators of the execution process. The originality of this work is to use the Jaya method for the resource balancing problem. Due to the complexity of the projects, resource allocation and leveling are mainly treated as two separate sub-problems that are solved using heuristics that cannot guarantee optimum solutions. Most of the time, network graphics are first optimized by the“time”parameter, without considering the constraints, and when the specified time limit is reached, the resources will be allocated. By minimizing the number of daily resources and daily productivity is increased. In this study, a computer program is developed with the help of MATLAB computer programming language, taking into account the Jaya algorithm.