Özel gereksinimli çocuğu olan ailelerinin yaşam boyu öğrenme gereksinimleri
Life long learning needs of families with special needs children
- Tez No: 736077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA SULAK GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Özel gereksinimli çocuğun aileye dahil olmasıyla birlikte aile yaşamında birçok sorun meydana gelirken aileler sürekli bir değişim sürecine girmektedir. Yaşamlarındaki değişikliklerle mücadele ederken aileler şüphesiz ki birtakım gereksinimler duymaktadır. Bu çalışma ile birer yetişkin olarak ele alınan özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin, çocuklarının doğmasıyla birlikte oluşan yaşam boyu öğrenme gereksinimleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada Aileler İçin Eğitim Gereksinimlerini Belirleme Formu kullanılmış ve özel gereksinimli çocuk sahibi 93 aileye uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS23 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Veriler t testi, varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the inclusion of the child with special needs in the family, many problems occur in family life, and families enter a continuous process of change. While struggling with the changes in their lives, families undoubtedly feel some needs. In this study, the lifelong learning needs of parents with special needs children, who are considered as adults, which occur with the birth of their children, are emphasized. In the study, the Educational Needs Determination Form for Families (AEGBF) was used and applied to 93 families with children with special needs. SPSS23 (Statistical Package for Social Sciences) program was used in the analysis of the data. Data were analyzed by t test, analysis of variance (ANOVA) and regression analysis. As a result of the analyzes, there was a significant relationship between the AEGBF items and the type of disability, the number of children in the family, the education level of the parents and the age of the child, there was no significant relationship between the total AEGBF score and the type of disability, and the number of children in the family (p>0.05).