Ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim düzeyi ile çocuğun kendini yönetme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between children's self management behavior and communication level of their parents
  1. Tez No: 736081
  2. Yazar: NESLİHAN GENÇ CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim düzeyi ile çocuğun kendini yönetme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tekirdağ Çerkezköy İlçesindeki devlet okullarında öğrenim görmekte olan 5 yaş grubu okul öncesi öğrencileri (173 kız, 151 erkek toplam 324 öğrenci) ve onların ebeveynine uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılarak ölçekler uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Arabacı (2011) tarafından geliştirilen“Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Ölçeği”, Balçık (2011) tarafından geliştirilen“5 Yaş Çocuklar İçin Kendini Yönetme Davranışı Ölçeği”ve katılımcıların demografik bilgilerini içeren“ Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the level of communication of parents with their children and the child's self-control behavior. Scales were structured by utilizing proper sampling method for 5-year student group (173 female and 151 male students, total 324 students) along with their parents in a public school of Cerkezkoy province of Tekirdağ. Throughout the data collection“Mother-Father-Child Communication Evaluation Scale”developed by Arabacı (2011),“5-year Child Selfcontrol Behaviour Scale”developed by Balcik (2011) and“Personal Information Form”that revealing demographic properties of the participants were used.