Injection development for cyber warfare exercises
Siber savaş tatbikatları için enjeksiyon geliştirilmesi
- Tez No: 736098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda bilgisayar sistemlerinin gelişmesiyle birlikte siber saldırıların sayısında inanılmaz bir artış oldu. Bu sebeple ülkeler ve kurumlar kendini bu yeni savaş cephesine hazırlama ihtiyacı duymaya başladılar. Bu çalışma bir kurumu siber saldırıya hazırlamanın en iyi yolu olan siber savaş egzersizlerinin nasıl hazırlanması gerektiğine yoğunlaşır. Bunu yaparken, tez, en önemli yapılardan biri olan enjeksiyon senaryolarının standartlaştırılmasına örnek bir çalışma ile katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
In the last years, with the development of computer systems, there has been an incredible increase in cyber attacks. For this reason, countries and organizations began to feel the need to prepare themselves for this new war front. This study focuses on preparing cyber warfare exercises, the best way to compose an organization for a cyber attack. Furthermore, the thesis contributes to the standardization of injection scenarios, one of the essential components, with a case study.