Heykel sanatında organik malzemenin inorganik mekân ile ilişkisi
The relationship of organic material with inorganic place in sculpture art
- Tez No: 736099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanatın ilk zamanlarından şimdiki zamana kadar sanatçılar organik malzeme ve inorganik mekanla çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu malzemelerin bir kısmını sanatçı doğadan organik halde hazır alıp inorganik form verilmiş bir mekana yerleştirerek eser oluşturmuştur. Sanatçının kullandığı organik malzeme ve inorganik mekan sanatçının iç yaşamını yansıtmaktadır. Bu durum sanat eserinin bağımsız oluşunu gösterir. Doğadaki organik malzemeler sanatçının düşünme yeteneğini geliştirir. Misal ağaç,toprak, taş, kaya organik maddelerdir. Ayrıca inorganik yapılar yani mekanlar sanatçıya ilham vermiştir. Bütün bunlar organik ve inorganiğin sanatta bir bütün oluşturmasıdır.Organik malzeme kullanımını Kübizm, Arazi sanatı, Sürrealizm, Pop Art gibi akımlarla sanat eseri oluştururken inorganik mekanda kullanıldığını görmekteyiz.Sanat var olduğu sürece bu düşünce ve yaklaşımlar devam edecektir. Tezimdeki amacım eserlerde kullanılan organik malzemelerin inorganik mekanda sanatlardaki kullanımını ve yansımasını görmektir.Eserde yer alan bu organik malzemelerin birleşimini inorganik mekanda kompozisyon oluşturmasını göstermek, sanatçıların bu malzemeleri nereden temin ettiğini, nasıl eserinde yer verdiğini ispatlamaya çalıştım. Bazı sanatçılar organik malzemeyi doğadan temin ettiği şekilde inorganik mekanda kullanmayı seçerken bazı sanatçılarda organik olan malzemeleri eserlerinde organik mekanda kullanmış olduğunu gördük. Bazı sanatçılar ise organik malzemeyi inorganik mekanla bir bütün halinde kompozisyon oluşturarak her ikisini de sanat eserlerinde kullanmıştır. Organik Heykel ile İnorganik Mekan ilişkisinin söylem analiziyle var olanlara farklı bir bakış açısı kazandıracağından önemli olacaktır. Bu çalışmayı yaparken doğanın yapısı, organik, inorganik mekanlar, akımlar, teknikler, sanatçılar gerek yerli gerek yabancı kaynaklardan araştırılıp yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the early days of art to the present, artists have worked with organic materials and inorganic space. The artist created a work by taking some of these materials from nature in organic form and placing them in an inorganic form. The organic material and inorganic space used by the artist reflect the artist's inner life. This indicates the independence of the work of art. Organic materials in nature improve the artist's thinking ability. For example, wood, soil, stone, rock are organic substances. In addition, inorganic structures, namely spaces, inspired the artist. All of these are the combination of organic and inorganic in art. We see that organic materials are used in inorganic space while creating works of art with movements such as Cubism, Land Art, Surrealism, Pop Art. These thoughts and approaches will continue as long as art exists. My aim in my thesis is to see the use and reflection of the organic materials used in the works in the inorganic space in the arts. I tried to show the combination of these organic materials in the work to create a composition in the inorganic space, to prove where the artists obtained these materials and how they used them in their work. While some artists chose to use organic materials in inorganic space as they obtained from nature, we saw that some artists used organic materials in their works in organic space. Some artists, on the other hand, used both in their works of art by creating a composition with organic material as a whole with inorganic space. The relationship between Organic Sculpture and Inorganic Space will be important as it will give a different perspective to existing ones through discourse analysis. While doing this study, nature's structure, organic and inorganic spaces, movements, techniques, artists were researched and benefited from both domestic and foreign sources.