Türkiye'de emek piyasaları ve standart dışı istihdam
Labour markets in Turkey and non-standard employment
  1. Tez No: 736103
  2. Yazar: EMRE CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ONGAN TUNÇCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özellikle sanayi devrimi sonrası dönemde yaygın çalışma şekli halini alan ücretli/bağımlı çalışma, sanayi kapitalizmi sonrası dönemde yaşanan diğer gelişmelerin de bir sonucu olarak kendine özgü, standart istihdam olarak da adlandırılan istihdam şeklini ortaya çıkarmıştır. Ancak, özellikle 1970'li yıllarda yaşanan gelişmeler istihdam ilişkileri üzerinde de etkili olmuş, standart dışı istihdam ilişkilerinin ortaya çıkmasına ve/veya yaygınlaşmasına neden olmuştur. Belirli bir sınırı ve tanımı olmayan, standart istihdam üzerinden tanımlanabilen standart dışı istihdam birden fazla türe sahiptir ve her geçen gün yaygınlaşmakta, yaşanan gelişmelerle birlikte yeni türleri ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkış süreci gelişmiş ülkelerden farklı olsa da standart dışı istihdam ve türleri Türkiye'de de emek piyasalarında oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu çalışmanın ilk bölümünde standart istihdam ve standart dışı istihdam ortaya çıkışlarında etkili olan faktörlerle birlikte ortaya konmuş, ikinci bölümde de standart dışı istihdam türleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde ele alınan konular Türkiye ve Türkiye'deki emek piyasası açısından ele alınmış, standart dışı istihdamın emek piyasalarındaki kullanım düzeyi ortaya koyulmuştur. Tüm bunlar yapılırken literatür taraması yapılmış, konuya ilişkisin kitap, makale, mevzuat, resmi istatistikler, internet siteleri gibi basılı ve basılı olmayan kaynaklardaki bilgiler çalışmanın amacı doğrultusunda titizlikle incelenerek bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wage/dependent labour which became common especially after the industrial revolution has created its own distinctive employment type, also known as standard employment, as a result of developments after industrial capitalism. However, the developments emerged especially 1970s had impact on employment relations as well cause to emerge and/or become widespread of non-standard employment. Non-standart employment that has no specific definition but can be defined through standard employment has more than one type and becoming more common day by day. Also new types of non-standard employment are emerging as a result of the developments. Although the emergence process is different from developed countries, non-standard employment and its types have a very common use in labor markets in Turkey. In the first part of this study, standard employment and non-standard employment are put forward with the factors that are effective on the emergence of, in the second part types of non-standart employment were discussed. In the third part, the issues discussed in the first two parts are discussed in terms of Turkey and the labor market in Turkey, the use of non-standard employment in labor markets has been put forward. The literature review method was used during the study. Printed and non-printed resources such as books, articles, offical statistics, websites related to study were meticulously examined.