Menkul kıymetler borsasındaki endeksler ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine bir endeks çalışması
Indices in stock exchange and an index study on Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 73613
  2. Yazar: CEMAL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Çalışmanın Birinci Bölümünde,“endeks tanımı, endeks çeşitleri, baz devre, temel olarak bilinen endeks hesaplama yöntemleri, bunların örnekler üzerinde karşılaştırılması yapılmıştır”. İkinci Bölümde“gelişmiş menkul kıymet borsalarında kullanılan endeks hesaplama modelleri ve bunlar arasında en gelişmiş, en yaygın kullanılanların özellikleri incelenmiş; bunların bir birlerine göre güçlü ve zayıf tarafları”ortaya konmuştur. Çalışmamın Üçüncü Bölümünde,“menkul kıymetler piyasasında kullanılan endeksin amacı, endeks modellerinin oluşturulması, endeks hesaplama modellerinin seçimi, aritmetik ortalamalı endeks, piyasa değeri ağırlıklandırılmış aritmetik ortalama ve geometrik ortalamalı endeksler anlatılmış, bunların karşılıklı olarak birbirlerine göre değerlendirilmesi”yapılmıştır. Dördüncü Bölümde,“İstanbul menkul kıymetler borsasında İMKB100 endeksine bir dönem için geometrik ortalama modeli uygulandığında ne gibi farklılıkların ortaya çıktığı”değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, menkul kıymetler borsalarında kullanılan endeksler incelenmiştir. Ülkemiz menkul kıymetler borsası için oluşturulacak farklı endeks hesaplama yöntemleriyle, ideal bir endeks modeli oluşturulamasa bile, doğruya en yakın göstergelerin, ortaya çıkartılmasının, endeksin hem ekonominin barometresi olması açısından hem de yatırımcılar açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter the definition of index, the tpyes of indices, the base period, the commonly accepted methods of index calculation and of these methods have been studied. In the second chapter we have searched the methods of index calculation used in the developped stock exchanges, in the world and analyzed the the features of the most developped and communly used ones and put forward their comparativly weak and strong aspects. We have described in the third chapter, the aim of an index used in stock exchange, the formation of indices models, the selection of index calculation method(s), aritmeticly averaged index, market value weighted aritmeticly average and geometrically averaged indices and made comparative evaluation of these methods. In the fourth chapter, we have evaluated the sorts of consequences that we would have come up whit if the geometrically averaged model had been applied in the IMKB 100 (Istanbul stock exchange 100 index) index for a montly period. Within this framework, it has been thought that trought diffrent index calculation methods to be developped for IMKB, even if we would not be abble to creat a perfect model, to find out indices nearest to the correct would be useful both for investors abd the index which is a barometer of the country's economy.