Çalışanların iş değerleri ve bir özel sektör şirketinde uygulama
Work values and an application in a private company
  1. Tez No: 73615
  2. Yazar: ERDAL ERDEM KASNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Ankara' daki özel bir şirketin bir departmanında alan çalışması yapılmıştır. Araştırmanın amacı, çalışanların iş değerlerinin demografik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, anket uygulamasından elde edilen bulgular kullanılmıştır. Ayrıca, söz konusu iş değerlerinin çalışılmakta olan kurumda ne kadar tatmin edildiği bilgisi kullanılarak, farklı demografik özelliklere sahip çalışanların göreceli tatmin düzeyleri ortaya konmaktadır. İş değerlerini ölçmek için araştırmada, Dov Elizur'un 24 maddelik İş Değerleri Anketi Türkçe'ye çevrilerek kullanılmıştır. Bu ankette iş değerleri bilişsel, duygusal ve araçsal olmak üzere iş çıktılarına göre 3 'e, kaynaklar ve ödüller olmak üzere de sunulan imkanların zamanlamasına göre 2'ye ayrılmaktadır. Çalışmada, literatürde yer alan diğer sınıflandırma çalışmalarına da yer verilmiştir. Araştırmanın üç temel hipotezi vardır. İlk hipotez 'Farklı demografik özelliklere sahip çalışanlar için belli bir sınıftaki iş değerleri farklı önceliğe sahiptirler.' dir. İkinci hipotez 'Aynı demografik özelliklere sahip çalışanlar için farklı sınıflardaki iş değerleri farklı önceliğe sahiptirler.', üçüncü hipotez de 'Farklı demografik özelliklere sahip çalışanların değişik sınıflardaki iş değerleriyle ilgili tatmin düzeyleri farklıdır.' dır. Diğer sonuçlarının yanında araştırma, değişik demografik özelliklere sahip kişilerin iş yaşantılanndaki önceliklerinin farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to see how the work values of the employees differ against the demographic differences. In addition by comparing the satisfaction degree of these values, the relative satisfaction degree of the employees who have demographic differences was also studied. To this end a research was conducted in one of the departments of a private company in Ankara. In this research, Dov Elizur's 24 item Work Values Research was used. Dov Elizur uses two main dimensions: l)Work outcomes, 2)Timing of facilities supplied. Work outcomes dimension consist of three categories: a)cognitive, b)Instrumental, c)Affective. On the other hand, timing of facilities supplied is made up of two categories :a)Resource, b)Reward. This research examines three main hypothesies. First hypothesis is 'The workers who have different demographic characteristics have different priorities for the same category of work values.'. Second hypothesis is 'A group of workers has different priorities for different types of work values.'. And the last hypothesis is that, 'Different groups of workers have different satisfaction levels for different types of work values.'. This research concludes that among others, work values for the workers who have different demographic characteristics are different.