Receivers assesment of idiomatic structures in English magazines and newspapers
İngiliz dergi ve gazetelerindeki deneyimsel yapıların algılanışı
- Tez No: 73616
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç günlük kullanımda yaygın bir yere sahip olan deyimlerin ancak kullanıldıkları bağlam içerisinde anlamlı olan, birer mecazi kullanım olduklarını ortaya koymaktı. Bu amaçla ilk olarak deyim kavramı irdelenmiş, mecaz ve bağlamın deyim kullanımındaki önemi araştırılmıştır. Tez, ana dil konuşucularıyla yapılan bir çalışma yoluyla, dildeki deyim kullanımında algılayıcı için mecazi anlam ve bağlamın önemini bulgulamaya çalışmıştır. Araştırma sonucunda; deyimlerin mecaz anlamlan göz önünde tutulmazsa tam anlamıyla birer deyim olarak kullanılabilmeleri için tek başına bağlamın yeterli olamayacağı, birer mecaz kullanımı olan deyimlerin günlük dilde yaygın olarak varolmalarının ancak mecaz kullanımı için uygun olan bir bağlam içinde mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, the aim was to introduce idioms that are used widely in daily language as the metaphoric usages that have meaning only within their contexts. In this framework at first the concept idiom has been scrutinized and then the role of metaphoric usage and context on idiom usage have been investigated. During the study a survey was conducted on native speakers of the language to discover the importance of metaphoric meaning and context in the use of idioms in language. As a result of the research it is seen that context by itself cannot serve idioms to be used as idioms if their metaphoric meaning is disregarded. Furthermore, it is concluded that idioms as metaphors can only exist widely in language if only they are found in the right context for the metaphor.