IVF yapılan PCOS'lu hastalarda folikuler sıvıda oksidasyon durumu ve ileri glikasyon son ürünleri ve reseptörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of follicular fluid oxidation status and advanced glycation end products and receptors in patients with PCOS undergoing İVF
  1. Tez No: 768001
  2. Yazar: HANİFE SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pro-inflamatuar ileri glikasyon son ürünleri (AGE' ler), PKOS' un patogenezinde rol oynar. AGE' ler, over mikro ortamındaki bozukluklara önemli katkıda bulunur. Genel olarak, AGE-RAGE sistemindeki değişikliklerle birlikte obezite, oosit kalitesini ve fertiliteyi potansiyel olarak tehlikeye atarak over mikro ortamını bozabilir. Bu temelde, AGE-RAGE sisteminin ve oksidatif ürünlerin obezite ile ilişkili over disfonksiyonuna katkıda bulunan rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışma, IVF yapılan PKOS ve kontrol grubu hastaların VKI' ya göre serumda ve foliküler sıvıda AGE, sRAGE, CML, TAS ve TOS düzeylerini karşılaştırmayı ve aralarındaki korelasyonu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çeşitli çalışmalarda, enflamasyon ve oksidatif stres, oositin mayotik ve sitoplazmik olgunlaşmasını da bozarak, döllenme ve implantasyon öncesi embriyo gelişimi için gelişimsel yeterliliğini azaltığı ortaya konulmuştur. Bizde bu çalışmada ikincil amaç olarak PKOS ve kontrol grubunda foliküler sıvıda AGE, sRAGE, CML, TAS ve TOS düzeylerinin toplanan oosit sayısı, M2 oosit sayısı, 2PN oosit sayısı ,fertilazsyon oranı, maturasyon oranı ve gebelik sonuçlarına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi'ne Mart 2022 ve Temmuz 2022 tarihleri arasında IVF tedavisi görmüş olan 20-40 yaş arası, 40 adet PKOS, 40 adet PKOS olmayan toplam 80 infertil kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Her iki grup VKI 18-25 ve VKI>30 olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Yaş, VKI, infertilite tipi gibi demografik verileri kaydedildi. Yumurta toplama günü alınan kan ve folikül sıvılarında AGE, RAGE, CML, TAS, TOS ve OSİ parametreleri çalışıldı. PKOS ve kontrol grubunda serum ve foliküler sıvıda sRAGE, AGE, CML değerlerinin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. AGE-RAGE sistemiyle PKOS ilişkisinin metabolik ve infertilite üzerindeki etkilerinin net aydınlatılması için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır. Folikül sıvısı TOS değerlerinin kontrol grubunda [4,68 (0,6-30,36)], PKOS grubuna göre [1,36 (0,39-77,05)] daha yüksek olduğu, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.020). Folikül sıvısı TAS değerlerinin ise PKOS grupta (1,86±0,51), kontrol grubuna göre (1,61±0,23), daha yüksek olduğu, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.006). Serum TAS değerlerinin PKOS grubunda kontrol grubuna göre, daha yüksek olduğu, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p=0.007). Sonuç olarak; PKOS' lu hastalarda ve kontrol grubunda VKI' ya göre toplam oosit sayısı, m2 oosit sayısı, 2 Pn oosit sayısı, maturasyon oranı, fertilizasyon oranı, serumda ve folikül sıvısında sRAGE, AGE, CML, TAS, TOS, ve OSİ değerleri arasında anlamlı fark tespit edilememiştir. IVF tedavisi sonucu klinik gebelik elde edebilen PKOS' lu hastalarda, klinik gebelik elde edemeyen PKOS' lu hastalara göre foliküler sıvı TAS seviyeleri daha yüksektir. Bu da bize foliküler sıvıdaki antioksidanların fazla olmasının olumlu gebelik sonuçlarıyla ilişkili olduğunu gösterir. Ayrıca PKOS' lu hastalarda foliküler sıvıdaki TOS seviyeleri ve OSİ değerleri, kontrol grubuna göre daha düşük olduğu ve PKOS' lu hastalarda folikül sıvısında ölçülen düşük TOS düzeyleri ve OSİ değerleri, yüksek embriyo kalitesi ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pro-inflammatory advanced glycation end products (AGEs) are involved in the pathogenesis of PCOS. AGEs are important contributors to disturbances in the ovarian microenvironment. In general, obesity with alterations in the AGE-RAGE system can disrupt the ovarian microenvironment, potentially compromising oocyte quality and fertility. On this basis, we aimed to investigate the role of the AGE-RAGE system and oxidative products in contributing to obesity-related ovarian dysfunction. This study aims to compare the levels of AGEs, sRAGE, CML, TAS and TOS in serum and follicular fluid in PCOS patients undergoing IVF and control group patients according to BMI and to evaluate the correlation between them. In addition, several studies have demonstrated that inflammation and oxidative stress impair the meiotic and cytoplasmic maturation of the oocyte, reducing its developmental competence for fertilization and pre-implantation embryo development. In this study, we aimed to evaluate the effects of AGE, sRAGE, CML, TAS and TOS levels in follicular fluid on the number of oocytes collected, number of M2 oocytes, number of 2PN oocytes, fertilization rate, maturation rate and pregnancy outcomes in PCOS and control group. A total of 80 infertile women aged 20-40 years, 40 PCOS and 40 non-PCOS patients who underwent IVF treatment at Gazi University Medical Faculty Assisted Reproductive Techniques Center between March 2022 and July 2022 were included in the study. Both groups were divided into two subgroups as BMI 18-25 and BMI>30. Demographic data such as age, BMI, infertility type were recorded. AGE, RAGE, CML, TAS, TOS and OSI parameters were analyzed in blood and follicular fluid collected on the day of egg collection. There was no statistically significant difference between sRAGE, AGE, CML values in serum and follicular fluid in PCOS and control group. Further research is needed to clarify the relationship between the AGE-RAGE system and PCOS and its effects on metabolic and infertility. Follicular fluid TOS values were higher in the control group [4.68 (0.6-30.36)] than in the PCOS group [1.36 (0.39-77.05)] and the difference was statistically significant (p=0.020). Follicular fluid TAS values were higher in the PCOS group (1.86±0.51) compared to the control group (1.61±0.23) and the difference was statistically significant (p=0.006). Serum TAS values were higher in the PCOS group compared to the control group and the difference was statistically significant (p=0.007). In conclusion; no significant difference was found between total oocyte count, m2 oocyte count, 2 Pn oocyte count, maturation rate, fertilization rate, sRAGE, AGE, CML, TAS, TOS, and OSI values in serum and follicular fluid in patients with PCOS and control group according to BMI. Follicular fluid TAS levels were higher in PCOS patients who could achieve clinical pregnancy as a result of IVF treatment compared to PCOS patients who could not achieve clinical pregnancy. This indicates that higher levels of antioxidants in follicular fluid are associated with favorable pregnancy outcomes. In addition, TOS levels and OSI values in follicular fluid were lower in patients with PCOS compared to the control group and low TOS levels and OSI values measured in follicular fluid in patients with PCOS were associated with high embryo quality.