The Prasmatics of sarcastic irany in women's discourse
Alaycı dil kullanımının kadının söyleminde algılanması
  1. Tez No: 73617
  2. Yazar: FERAYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ill ÖZET Dil ve toplum doğrudan etkileşim içinde olan iki kurumdur. Toplulukların, toplum olarak adlandırılabilmeleri için bireyler arasında iletişim şarttır. İletişim ise ancak dil aracılığıyla kurulabilir. İletişim dolaylı yada dolaysız söylem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde dolaylı söylemin bir çok bağlamda yaygın olduğu gözlemlenmektedir. Ancak dolaylı anlatımda ve genel olarak iletişimde asıl önemli olan söylenen değil, ifade edilmek istenendir. Dolaylı anlatıma örnek olarak, alaycı dil kullanımı verilebilir. Bu tezin amacı; kadın söyleminde, alaycı dil kullanımında ve algılanışında, yaş, yönetim görevi ve eğitimin belirleyici olup olmadığını değerlendirmektir. Giriş bölümünde, dil, insan ve iletişim olguları hakkında bilgi verilmiştir. İzleyen bölümlerde, iletişim kuramları tanıtılmış ve buna bağlı olarak kadının söyleminde alaycı dil kullanımı ve bunun algılanışı tartışılmış ve bu konuda verilen anketin sonuçları değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, kadının alaycı dil kullanımını algılanmasında yaşın, eğitimin ve yönetim görevinin belirleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca anket için kullanılan bütün denek kadınların iletişim sırasında dolaysız söylem kullandığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuç bölümünde ise, anket verileri doğrultusunda konunun bütünü tartışılmış ve yeni öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Language and society are two factors that define each other. In order to name a group of people as a speech community, communication between the members of this group is essential and communication can best be established through language. In communication, direct or indirect uses of language are possible. And in communication what is meant is more important than what is said. Sarcastic irony, in this sence, can be given as an example for indirect use of language in which the implied meaning is definitive. The main concern of this thesis is to evaluate whether age, administrative position and education are determinants on interpretation and production of sarcastic irony in women's discourse. In the introduction part, some information on the phenomena of language, human beings and communication was given. In the following chapters, communication theories were introduced, the interpretation and production of sarcastic irony in women's discourse were discussed and the results of the distributed questionnaire were evaluated. The results show that age, education and administrative position are significant determinants on intrepretation of sarcastic irony in women's discourse and irrespective of age, education and administrative position all women prefer direct language. In the conclusion part, the whole subject was discussed with regard to the results of the questionnaire and new proposals were made.