Böbrek taşı cerrahisinde perkütan nefrolitotomi
Percutan nephrolitotomy in kidney stone surgery
- Tez No: 736207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH YAŞAR SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmada kliniğimizde toplam 107 hastaya yapılan perkütan nefrolitotomi (PNL) girişiminin değerlendirilmesi yer almaktadır. MATERYAL ve METOD: Eylül 2001-Haziran 2004 tarihleri arasında ortalama yaş 38(5-76) olan 70 erkek, 27 kadın ve 10 çocuk hastada toplam 107 hastaya PNL uygulandı. 1 hastada 1 hafta, 2 hastada 1 ay ara ile bilateral PNL uygulandı. BULGULAR: Renal ünitelerin 55'i alt pol, 18' i multipol, 25' i renal pelvis, 15'i üst pol, 32' si orta kaliks grubu taşlarıydı. Renal ünitelerin ortalama taş yükü 898mm² idi (100- 3000mm²). Ortalama cerrahi süresi 97 (47-390) dakika olarak belirlendi. Ortalama hastanede kalış süresi 5 (2-15) gündü. Tüm lokalizasyonlar için taşsızlık oranı %80.6 (117/145), 4 mm altı rezidü taşlar klinik olarak önemsiz kabul edildiğinde taşsızlık oranı %93.1 (135/145) olarak bulundu. Postoperatif 4 hastaya transfüzyon uygulandı. 24 saati geçen ürin drenajı 25 hastada oldu. Hastaların 3'ünde interkostal giriş ile uygulanan PNL sonrasında hidrohemotoraks gelişti. 2 hastadan plevral mayi drene edildi, 1 hasta konservatif izlendi. 1 hastaya nefrostomi konulurken gelişen kanama nedeniyle açık nefrolitotomi yapıldı. 2 hastada postoperatif dönemde septisemi gelişti. SONUÇ: PNL taşsızlık oranı yüksek, morbiditesi düşük güvenilir bir metoddur. Taş yükü fazla olan ve kompleks böbrek taşlarında komplikasyon oranı artabilmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this study, the evaluation of percutaneous nephrolithotomy (PNL) intervention performed in 107 patients in our clinic is included. MATERIAL and METHOD: Between September 2001 and June 2004, PNL was applied to a total of 107 patients, 70 male, 27 female and 10 pediatric patients with a mean age of 38(5-76). Bilateral PNL was performed with an interval of 1 week in 1 patient and 1 month in 2 patients. RESULTS: Of the renal units, 55 were lower pole, 18 were multipole, 25 were renal pelvis, 15 were upper pole, 32 were middle calyx group stones. The mean stone load of the renal units was 898mm² (100- 3000mm²). The mean surgery time was 97 (47-390) minutes. The mean hospital stay was 5 (2-15) days. The stone-free rate was 80.6% (117/145) for all localizations, and the stone-free rate was 93.1% (135/145) when residual stones less than 4 mm were considered clinically insignificant. Transfusion was applied to 4 patients postoperatively. Urinary drainage exceeding 24 hours occurred in 25 patients. Hydrohemothorax developed in 3 of the patients after PNL with intercostal access. Pleural fluid was drained from 2 patients, 1 patient was followed conservatively. Open nephrolithotomy was performed in 1 patient due to bleeding during nephrostomy. Septicemia developed in 2 patients in the postoperative period. CONCLUSION: PNL is a reliable method with a high stone-free rate and low morbidity. Complication rate may increase in patients with high stone burden and complex kidney stones.