Diffüz diabetik makula ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonunun klinik sonuçları ve spectral oct bulguları
Clinical results and spectral oct findings of intravitreal triamcinolone acetonide injection in diffus diabetic macula edema
- Tez No: 736206
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada diyabetik makula ödemi(DMÖ) tedavisi için intravitreal triamsinolon (İVTA) uygulanan hastalarda tedavinin etkinliğini ve klinik sonuçlarını Spectral OCT ile değerlendirdik. Diffüz DMÖ olan 20 hastanın 23 gözüne 4 mg. triamsinolon asetonid enjekte edildi. Olguların preoperatif santral makula kalınlığı(SMK), postop 1.ay ve 3.ay SMK bulguları OCT ile karşılaştırıldı. Postoperatif vizyon ve göz içi basınç artışı kaydedildi. Hastaların takip süresi 3 aydı. 20 hastanın 11 i kadın 9 u erkek olup yaş ortalamaları 67,45 idi. Preop ortalama SMK 687±171 mikrondu. Postop ortalama SMK 1. ayda 422±134 mikron, 3.ayda 375±163 mikron bulundu. Tedavi uygulanan gözlerde görme keskinliği ortalaması preop 0,23±0,25 snellen sırasıyken postop 1. ayda 0,29±0,24, 3.ayda 0,34±0,26 bulundu. SMK azalması ilk ayda çok belirgindi.(p21 mmhg % 26 oranında tespit edilmiştir. GİB artışı görülen tüm gözler medikal tedaviye cevap vermiştir. Diyabetik makula ödemi tedavisinde intravitreal triamsinolon enjeksiyonu makula kalınlığında belirgin azalmaya yol açmaktadır. Çalışmamızda makula kalınlığındaki bu azalma erken dönemde çok belirgindi(postop 1.ay). Görme keskinliğinde ise 1.ayda anlamlı artış saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose in this study to evaluate to the efficacy of intravitreal triamcinolone acetonide (TA) injection in patients with diffuse diabetic macular edema, clinical results and spectral OCT findings. 23 eye of 20 patients with diffuse diabetic macular edema received an intravitreal injection of 4mg triamcinolone acetonide. Preoperative central macular thickness compared with findings in the postoperative first month and third month by using spectral OCT. Postoperative and preoperative visual acuity and intraocular pressure were noted. Follow-up period was three months. The mean preoperative central macular thickness was measured 687±171 microns. The first postoperative month, mean central macular thickness was measured 422±134 microns. The third postoperative month, mean central macular thickness was measured 375±163 microns. Mean visual acuity was measured as 0,23±0,25, 0,29±0,24 and 0,34±0,26 lines at the preoperative, postoperative first month and third month. Reduction in central macular thickness was very obvious the first month. Significant increase visual acuity seen in the first postoperative month. After intravitreal injection of triamcinolone acetonid patients with intraocular pressure exceeding 21 mmhg were % 26. İntraocular pressure controlled by topical medication. İntravitreal injection of 4 mg triamcinolone asetonid seems to be effective in improving diffuse diabetic macular edema at least in short term.