Öğrenime hazıroluşluğun ilkokulda Türkçe ve matematik derslerindeki başarı ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A Research through the relation of readiness to education with courses of Turkish and mathematics in primary schools
  1. Tez No: 73621
  2. Yazar: KENAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada şehir ve köy ilkokullarına yeni gelen birinci sınıf öğrencilerinin okula hazıroluşluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ve öğrencilerin hazıroluşluk düzeyleri ile Türkçe-matematik ders başarıları arasındaki ilişkinin miktarını ve yönünü belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma evreni; Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan ilkokullarla bu ilçelere bağlı köy ilkokullarıdır. Random yolla yapılan seçimde, şehir merkezinde 185, köylerde 129 ilkokul birinci sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada bilgi toplamak amacıyla, ilkokul birinci sınıf öğrencilerine uygulanan Metropolitan Hazıroluşluk Testi sonuçları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, şehir ve köy okullarındaki öğrencilerin hazıroluşluk düzeyleri arasında şehir okullarında okuyan birinci sınıf öğrencileri lehine anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. Şehir okullarına yeni gelen birinci sınıf öğrencilerinin; köy ilkokullarına yeni gelen birinci sınıf öğrencilerine göre daha iyi okul hazırlığı ile okullara geldikleri söylenebilir. Diğer bir karşılaştırmada; iyi, orta, zayıf, orta-üstü ve zayıf-çok zayıf hazırlığa sahip öğrencilerin ders başarıları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hazıroluşluk düzeyi yüksek olan öğrencilerin ders başarılarının yüksek, hazıroluşluk düzeyi düşük olan öğrencilerin ders başarılarının düşük olduğu söylenebilir.Araştırma sonunda öğrencilerin; hazıroluşluk testi sonuçları ile Türkçe ve matematik dersi başarıları arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Hazıroluşluk Testi'nin Türkçe ve matematik dersi ile pozitif ve yüksek düzeyde korelasyona sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu korelasyonlar testin dış ölçüte dayalı geçerliği olarak kabul edilmiştir. Hazıroluşluk testi güvenirlik katsayıları KR-20 formülü kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study it is aimed that there is any significant difference between the readiness levels of first class students from rural and urban primary schools and also aimed to determine the amount and direction of relation between their success of Turkish-mathematics achievement. The population; primary schools in central quarters of Ankara district and related villages primary schools. In random sampling, 185 first class students from district and 129 from villages included in this research. The results of Metropolitan Readiness Test, which is applied to first class students of primary schools, used in the research in order to collect data. As a result of analysis, it is determined that there are some significant differences between the readiness levels of students from rural and urban primary schools in favor of first class students from districts. It is accordingly possible to say that first class stundents from districts come to the school much more ready than of villages. In another comparison, success of the students whose readiness levels are good, average, low, over-average low-very low are compared. In accordance with the obtained findings, it is pointed out that success of students with high level of readiness, is high and success of students whose readiness level is low, is accordingly low.İV At the end of this study, it is reviewed that weather there is any relation between the results of readiness test and success in the courses of Turkish and mathematics. It is determined that the readiness test has a high and positive corelation with the courses of Turkish and mathematics. Such obtained correlation is accepted as validity of test depending on external criterion. The reliability coefficients of readiness test are calculated by using formula of KR-20.